VBB eski Başkanı Bekir Kaya’ya ‘yeşil alan’ soruşturması

HABER MERKEZİ

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği tarafından, tutuklu buluna Van Büyükşehir Belediyesi (VBB) eski Başkanı Bekir Kaya hakkında, “2015 yılında, bazı belediye meclis üyelerinin PKK’nin talimatları doğrultusunda yeşil alan ile ilgili Meclise önerge verdikleri, Kaya’nın da durumdan haberdar olduğu halde müdahale etmediği” gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Müfettişlik tarafından hazırlana 09.08.2019 tarih ve 105/(65-7)3037-4 sayılı soruşturma evrakında, önergeyle kamuya ait 40 yerin parklar şeklinde yeşil alana dönüştürüldüğü, kamu kurumlarının kendi arazilerine bina yapmalarının bilinçli olarak engellendiği ileri sürüldü.

Soruşturma tutanağını Bekir Kaya’nın yanı sıra ilgili Belediye Meclis üyelerine de gönderen Mülkiye Müfettişliği, iddialar doğrultusunda  yazılı ve CD ortamında savunma yapmalarını istedi.

Yapılan savunmalarda, önergenin aynı zamanda AK Partili encümenlerce de kabul edildiği, yerleri ellerinden alındığı iddia edilen kamu kurumları için de depremden hemen sonra Edremit’te birer arsa tahsis edildiğinin belirtildiği öğrenildi.

2011 yılındaki deprem ardından yapılaşmanın arttığı Van’da en fazla tartışılan konuların başında yeşil alan geliyor.

Sivil toplum örgütleri sık sık yaptıkları açıklamalarda Van’ın ciddi bir yeşil alana ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close