Van’ın ‘Mavi Bayraklı’ plajı turizme göz kırpıyor

HABER MERKEZİ

Van Tuşba Belediyesi’nin girişimleriyle ‘Mavi Bayrak’ alan ve denizin olduğu turistik kentleri aratmayan Van Gölü kıyısındaki Mollakasım Halk Plajı, havaların ısınmasıyla birlikte dolmaya başladı. 

Deniz suyu analizleri, plajı kullananların memnuniyeti, su sporları ve yüzme alanının ayrılması, acil durum planı, çevre yönetimi ve engelliler için olanakları içeren kriterleriyle Mavi Bayrak ödülü Türkiye’de ilk kez denizlerin kıyı şeridinin dışında Van Gölü kıyısına kurulan ‘Mollakasım Halk Plajı’na verilmişti.

Hava sıcaklıklarının Van’da da mevsim normalleri üzerine çıkmasıyla birlikte Vanlılar ve çevre illerden gelenler plajı doldurmaya başladı.


Tuşba belediyesinin bildirdiğine göre, göle giren vatandaşların mağdur olmaması ve plajın bulunduğu sahilde olası su kazalarını önlenmesi amacıyla cankurtaranlar da tüm teçhizatıyla plajlardaki yerlerini aldı.

Plajı ziyaret eden Belediye Başkanı Salih Akman, cankurtaranın her gün 10.00 -18.00 saatleri arasında hizmet verdiğini söyledi.
 

Akman, “Halkımızdan da beklentimiz, gerek güneşlenmeleri için kendilerine ücretsiz olarak verilen şezlong ve şemsiyeleri, gerekse alanda bulunan kamelyalarla araç ve gereçleri kendi mallarıymış gibi kullanmalarıdır. Ne kadar düzenli kullanırlarsa o kadar uzun süre kullanırlar” dedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close