Van’daki TİS sözleşmesinde kadın ve engellilere ‘ücretli izin’ hakkı

HABER MERKEZİ

Van Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Bel-Sen arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalandı. Sözleşmede, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlar ve Engelliler Günü’nde de engelli çalışanlar ücretli izinli sayılacak.

Van Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) arasında TİS imzalandı.

Belediye binasındaki imza törenine Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Tüm Bel-Sen Eş Genel Başkanı Erdal Bozkurt, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Engin Akın, İnsan Kaynakları Daire Başkanı Tayyar Yıldız, Tüm Bel-Sen Van Şube Eşbaşkanları Eylem Uca ve Şükrü Kaçıcı ile yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Törende konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Kayyumlar aracılığıyla üyelerimize, çalışan üyelerimize yönelik yoğun bir baskı süreci ve istifalar örgütlendi. Doğal olarak o günden bu yana biz hem Tüm Bel-Sen, hem KESK olarak bu antidemokratik uygulamalara karşı yoğun bir mücadele yürütüyoruz” dedi.

Tüm Bel-Sen Eş Genel Başkanı Erdal Bozkurt da, “Emeği geçen her arkadaşımıza çok çok teşekkür ediyorum. Şube yöneticilerine eşbaşkanlarımıza, belediyede emeği geçen diğer arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Mücadele edilerek hakların kazanılacağı bilincinde olmak lazım” diye konuştu.

Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan da, şunları söyledi:

“Bu sözleşme hazırlanırken bütün emekçilerin haklarını koruyan, kadın emekçilerin haklarını koruyan ve daha ziyade iç barışını sağlayan bir anlam taşıyor bizler açısından. Birçok yönüyle önemsediğimiz ve bugün masaya oturmakla onur duyduğumuz yönleri var. Bütün emekçilerimize hayırlı olmasını diliyoruz. Önümüzdeki süreçte de, hem parti politikamız gereği, hem de anlayışımız gereği bütün emekçilerin haklarından yana, onların haklarını koruyan ve geliştirilmesi için bizlere düşen rolü en üst seviyede oynayan bir pozisyonda olacağımızı belirtmek isteriz. Tekrar hepimize hayırlı olsun”

Sözleşmede neler var?

Yapılan toplu sözleşmede, sosyal hakların iyileştirilmesinin yanı sıra birçok madde de yer alıyor.

Sözleşmedeki belirgin maddelerden biri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlar ve Engelliler Günü’nde de engelli çalışanlar ücretli izinli sayılacak.

Belediyeye alınacak çalışanların yüzde 50’si kadın olacak.

Eşine şiddet uygulayan çalışanların hakları kendisinden alınıp eşine verilecek.

Bulundukları yerleşim alanında halkla iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla personele resmi dil dışındaki dillerin öğretilmesi için katkı yapılacak.

Çalışanlar, yılda bir kez chek-up yapabilecek, çocuk sahibi olan çalışanlar için ücretsiz kreş imkânı sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close