Van’daki kazılar 3 bin yıla ışık tutacak

HABER MERKEZİ

Van’da, 50 kişilik bir uzman arkeolog ekibin 20 yıldır Van Kalesi Höyüğü’nde gerçekleştirdikleri kazı çalışmaları, Urartu, Asurlar, Med ve Osmanlılar açısından yaklaşık 3 bin yıllık bir tarihi aydınlatacak özellikte.

Vali Mehmet Emin Bilmez, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında Van Kalesinde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarını yerinde inceledi.


2010 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Erkan Konyar Başkanlığında yapılan Eski Van Şehri, Kalesi ve Höyüğü Kazılarına Türkiye’nin birçok üniversitesinden alanında uzman 50 kişi katılıyor.


Urartu tarihine ışık tutacak önemli bir mekanda yapılan kazı çalışmalarını inceleyen Vali Mehmet Emin Bilmez’e kazı başkanı Doç. Dr. Erkan Konyar ile Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ eşlik etti.  


Yapılan kazılarda elde edilen bulgular ve çıkarılan tarihi eserleri dikkatle inceleyen Vali Bilmez’e, kazı başkanı Doç. Dr. Konyar, kazıyla ilgili bilgi verdi. 


Vali Bilmez, tarihi mekanların turizme kazandırılmasının önemine dikkat çekerek, burada yapılan çalışmaların çok kıymetli olduğunu, gün yüzüne çıkarılan mekanların ve eserlerin tanıtımının iyi yapılması gerektiğini söyledi.


Kazı Başkanı Doç. Dr. Konyar ise, 2010 yılından buyana yaptıkları kazı çalışmalarında Urartularla ilgili çok önemli bulgular elde ettiklerini belirterek, Vali Bilmez’e, kaleme aldığı Van-Tuşpa Arkeolojik Rehberini taktim etti.

Höyük mezarlık olarak kullanılmış


Kazı çalışmalarında Urartuların son dönemlerde höyük alanını daha çok nekropol (mezarlık) olarak kullandığını tespit etiklerine dikkat çeken Doç. Dr. Konyar, yerleşim alanı içinde bir nekropolün bulunmasının ilginç olduğunu, bu bulgunun yürüttükleri kazı çalışmasına farklı bir önem kattığını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close