Nûçevan

Okuyucusunun haber sitesi

Van’da bir çöp alanı daha ‘yeşil alan’ oluyor

HABER MERKEZİ-

Van Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ve Özalp Belediyesi’nin ortak projesiyle Özalp ilçe çöplüğü ıslah çalışmalarına başlandı. 

Van’daki ilçe çöplüklerinde ıslah çalışmaları başlatılarak giderek geri dönüşüme kazandırılıyor.

Bunun için Van Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen yıl Özalp yolu üzerinde bulunan şehir çöplüğünde kurulan modern geri dönüşüm tesisi, adres oldu.

İlçelerdeki çöpler artık rastgele depolanmayacak, buradaki geri dönüşüm bölgesine gönderilecek.

Bu amaçla bu yıl önce Gevaş çöplüğünde ıslah çalışmaları başlatılarak bu alanda ağaçlandırma gerçekleştirildi.

Şimdi de Özalp şehir çöplüğünde aynı doğrultuda çalışma yürütüldüğü belirtildi.  

Van Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ve Özalp Belediyesi’nin ortak projesiyle Özalp ilçesinde 4 dönüm arazi üzerinde bulunan vahşi çöp toplama alanı tekniğe uygun olarak ıslah edilecek ve herhangi bir olumsuzluğa neden olmaması için gaz bacaları yerleştirilecek. 

Islah çalışması ardından da Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı tarafından alanda yeşil alan ve ağaçlandırma çalışması başlatılacak. 

2019 yatırım planları arasında yer alan Özalp-Saray Katı Atık Aktarma İstasyonu projesinin hayata geçirilmesi ile bu ilçelerde oluşan atıkların, tekniğine uygun olarak Van Büyükşehir Belediyesi’nin kurmuş olduğu Katı Atık Entegre Tesisi‘ne taşınması sağlanacak. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.