Van’da hayvan üreticisine tıbbi destek

HABER MERKEZİ-

Van Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, çiftçilere destek için kırsal mahallerde hayvan muayenesi yapıp, bulaşıcı hastalıklara karşı bilgilendiriyor.  

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Van Büyükşehir Belediyesi, çiftçilere yönelik destek konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışmalar kapsamında Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı ziraat mühendisleri ile veterinerler, Gevaş İlçesi Abalı Mahallesi’ne giderek, çiftçilerle bir araya geldi. 

Küçükbaş hayvan besleme, aşı ve hijyen konusunda çiftçilere bilgilendirme yapan veterinerler, dönem hastalıkları olan mastitis (süt kesen), entero (anış), iç parazitler, uyuz, theileriosis (sıtma) ve babesiosistan (kan işeme) korunma yöntemlerini anlattı. Sürüleri de kontrol eden veterinerler, hastalık şüphesi bulunan hayvanları muayene ederek ilaç yazdı.  

Büyükşehir Belediyesi olarak sık sık çiftçilerle bir araya geldiklerini belirten Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Abdullah Kıran, “Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı olarak kırsal köyleri gezerek, çiftçilerimizi hayvan bakımı, hayvan yetiştiriciliği, mera ve koyun barınaklarının ıslahı konusunda bilgilendiriyoruz. Yine bununla birlikte çiftçilerimize danışmanlık yaparak Van’da alternatif ürünlerin geliştirilmesi, endemik türlerin üretimimin yapılması içinde destek veriyoruz. Amacımız Van’ı hayvancılık ve tarımda Türkiye’nin merkez ili yapmaktır” dedi. 

Verilen hizmetten duydukları memnuniyeti dile getiren çiftçiler ise Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close