Nûçevan

Okuyucusunun haber sitesi

Van’da uçak da bilet de bıktırdı!

HABER MERKEZİ

Van’da uçuş sefer sayısının azaltılması ve uçak bilet fiyatlarının yükselmesi tepkilere neden oluyor. Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Ankara, İstanbul yakın mesafelere ihtiyaç fazlası çok sayıda sefer bırakılırken, ilimizde uçuş sayılarının azaltılarak, birçok kentin iki katı fiyatına bilet satışının yapılması manidardır.” denildi.

Van’da uçak sayı yetersiz olduğu için bazen bir hafta yer bulamayanlar oluyor. Uçak sayısının az olması aynı zamanda bilet fiyatlarının da fırlamasına neden oluyor.

Bu durum ise kentte tepkilere neden oluyor.

Tepki gösteren kesimlerden biri de Van TSO oldu.

Van TSO Yönetim Kurulu, tarafından yapılan açıklamada, “Türk Hava Yollarının uçak sefer sayılarını azaltması nedeniyle özellikle Ankara ve İstanbul’a gitmek isteyen veya söz konusu illerden ilimize gelmek isteyen vatandaşlarımız uçak bileti bulamamaktadır. Bununla beraber uçak bilet fiyatlarının astronomik derecede yüksek fiyattan satılması konuyu içinden çıkılmaz hale getirmektedir. İlimiz 1 milyonu aşkın nüfusuyla ülkenin en doğusunda yer alan ve uzaklık nedeniyle ulaşım tercihinin genellikle havayolu olarak tercih edildiği önemli bir kenttir. Önceki yılların uçuş ve yolcu sayılarına bakıldığı zaman önemli bir potansiyeli barındırmaktadır. Ancak bu tabloya rağmen uçak sefer sayılarının arttırılmaması, vatandaşlarımızın bölgede bulunan diğer havaalanlarına yönlendirilmelerine sebep olmaktadır. Ankara, İstanbul yakın mesafelere ihtiyaç fazlası çok sayıda sefer bırakılırken, ilimizde uçuş sayılarının azaltılarak, birçok kentin iki katı fiyatına bilet satışının yapılması manidardır.” denildi.

Turizmin olumsuz etkilendiği ifade edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Özellikle yaz sezonu olması nedeniyle acente firmalarımız tarafından tur organizasyonları yapılması planlanırken, uçak bileti bulunmaması hem seyahat acentelerimizi hem de konaklama sektöründe faaliyet gösteren işletmelerimizi olumsuz etkilemektedir. Bununla beraber İran’dan gelerek ülkemizin diğer şehirlerine gitmek isteyen İran İslam Cumhuriyeti vatandaşları da en az 5-6 gün beklemek zorunda kalacakları için ilimize gelmemektedir. Başta ülkemizin ve dünyanın en önemli havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları olmak üzere tüm havayolu şirketlerinin daha fazla kâr amacı güderek, ilimize tahsisli uçakları başka rotalara kaydırmalarına yönelik kararlarını tekrar gözden geçirmelerini; yukarıda da ifade ettiğimiz üzere son dönemde konunun muhatapları ile yaptığımız Ülkemizde faaliyet gösteren havayolu şirketlerinin ivedilikle uçuş sayılarını veya yolcu kapasitesi yüksek uçakları ilimize tahsis etmesini ve uçak bilet fiyatlarında indirime gitmelerini talep ediyoruz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.