Van’da tarım ve hayvancılık platformu kuruldu

HABER MERKEZİ

Van’da, “Tarım ve Hayvancılık Bileşenleri Platformu” kuruldu. Platform ilk toplantısını dönem başkanı Tuşba Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özgökçe başkanlığında gerçekleştirdi.

Toplantıya, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nurhan Dayan, Van Arıcılar Birliği Başkanı Halil Tandoğan, Tuşba Ziraat Odası Genel Sekreteri Tayfur Kartal ve Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Sekreteri Halil Demir katıldı.

Toplantıda konuşan Özgökçe, Van’da bu yıl ciddi bir kuraklık yaşandığını söyledi.

Özgökçe, şunları söyledi:

“Özellikle buğday tarlalarının çoğu biçilmeyecek durumda. Sulu tarım yapılamayan alanlarda arpa ve buğday tarlaları biçilecek durumda değil. Bunun için sulu tarıma bir an önce geçilmesi lazım. Yaylalarda da otlar şimdiden sararmaya başlamış, önümüzdeki aylarda meralarda ot bulunamayacak ve hayvanların yem masrafları artacaktır. 2019 yılı çiftçilerimiz için zor bir yıl olacaktır.”

Çiftçilerin Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifine olan borçların faizsiz olarak ertelenmesini isteyen Özgökçe, şöyle dedi:

“Çiftçilerimizin tarım ve hayvancılıktan kopmaması için tarım ve hayvancılığın sürekliliği için kuraklıktan etkilenen çiftçilere ücretsiz olarak tohum ve yem desteği verilmesi, ayrıca faizsiz kredilerin kullandırılması hususunda gerekli çalışmaların bir an önce yapılması gerekmektedir”

Van’daki Toprak Mahsulleri Ofisi konusuna da değinen Özgökçe, şunları kaydetti:

“Toprak Mahsulleri Ofisi kısa bir süreliğine açık duruyor, ilimizin ihtiyaçlarına cevap verecek düzeyde değildir. Mevcut ofis şubenin statüsü değiştirilerek müdürlük seviyesine çıkarılmalı. Biz platform olarak bunun takipçisi olacağız”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close