Van’da sokak hayvanları için önlem alınıyor

HABER MERKEZİ

Van İpekyolu İlçe sınırları içerisinde sokakta yaşayan hayvanların karşı karşıya kaldığı sorunların tespiti ve çözümü için İpekyolu ilçe Belediyesi ile Van Büyükşehir Belediyesi, mahallelerde ortak çalışma başlattı.

İpekyolu Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, İpekyolu Belediyesi Hayvan Hakları Komisyonu, Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü ile Van Büyükşehir Belediyesi, Sağlık Daire Başkanlığı Hayvan Sağlığı ve Koruma Şube Müdürlüğü ekipleri, İpekyolu sınırları içinde bulunan sokak hayvanlarına yönelik geniş kapsamlı bir çalışma başlattı.

Sokakta yaşayan hayvanların sağlık, beslenme ve barınma başta olmak üzere yaşadıkları diğer sorunların tespit edilmesi amacıyla başlatılan çalışma kapsamında, şimdiye kadar 9 mahalledeki taramalar sonuçlandırıldı. 

İpekyolu Belediyesi Meclis Üyesi Hayrettin Alan, konu hakkında yaptığı açıklamada belediye olarak hayvan haklarını korumak için çalışma başlattıklarını söyledi.

Alan, “Birlikte aynı dünyayı paylaştığımız canlıların da yaşama, barınma ve beslenme hakkı vardır. Hayvan hakları ve hayvan sağlığı toplum sağlığı ile bağlantılı ve çok önem arz etmektedir. Bu doğrultuda hayvan haklarını önemsiyoruz. Belediye olarak aynı zamanda bu konularda da duyarlılık yaratarak hayvan hakları konusunda yaşanan sorunları en az seviyeye indirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Komisyonun, geriye kalan 44 mahallede de çalışmalarını sürdüreceği belirtildi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close