Van’da ‘Lojistik Merkez’ kurulacak

HABER MERKEZİ

Van’da ‘Lojistik Merkez’ için ilk adım atıldı. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından hazırlanan, “Van İli Lojistik Merkez Fizibilite Raporu” tanıtıldı.

Van Valiliği Alipaşa Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Mehmet Emin Bilmez, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

‘Lojistik Platform’

Toplantıda Brontes Danışmanlık’tan Prof. Dr. Mehmet Tanyaş, lojistik merkeze ilişkin genel bilgiler paylaştı. 

Tanyaş, yürütülecek çalışmalar kapsamında Van’da bir ‘Lojistik Platform’ kurulması gerektiğini ifade etti.

Maliyet ve süre

Projesinin maliyetine ve süresine ilişkin olarak bilgiler de aktaran Prof. Dr. Tanyaş, şunları kaydetti:

“Toplam alan ihtiyacı 591.900 m2 olarak hesaplanmıştır. Genişleme alanı olarak 408.100 m2 olarak öngörülmüş olup lojistik merkez için alan gereksinimi 1.000.000 m2 olarak belirlenmiştir. 2019 yılı içinde tamamlanması ve fiziki yatırıma 2020 yılı içinde başlanması, ilk etap yatırımlarının 2022’de tamamlanması öngörülmektedir. İkinci etap yatırımları için projelerin 2023 yılında tamamlanması, 2024 yılında ikinci etap yatırımlarına başlanması ve 2025 yılında tamamlanması öngörülmektedir. Demiryolu istasyonu ve tesislerinin 2025 yılında tamamlanması öngörülmektedir.

Yük hesabı, talep analizi ve diğer projeksiyonlar 2040 yılı hesaplamasına dayanmasına rağmen başa başnoktası 2035 yılında sağlandığından finansal analizde hedef yıl 2036 yılı kabul edilmiştir. Net bugünkü değer hesabı 2019 yılı başlangıcı esas alınarak yapılmıştır. Öngörülen arazi büyüklüğü, toplam parsel sayısı, tesis sayısı ve büyüklükleri ile altyapı planlamasına göre toplam sabit yatırım tutarı net bugünkü değer üzerinden 13.596.650 Avro olarak hesaplanmıştır. 2036 yılına kadarki işletme giderlerinin net bugünkü değeri ise 7.393.708 Avro olarak hesaplanmıştır. 2036 yılına kadar işletme, arsa ve kapalı alan (sosyal tesisler vb.) tahsis gelirlerinin bugünkü değeri 23.777.183 Avro olarak öngörülmüştür. Tahsis gelirinin yıllara bölünmüş taksitler halinde ödenmesi kabul edilmiştir. İşletme giderlerinin yönetim ve idari giderler kısmının %50’si ilk etapta ve kalan %50’si ikinci etapta hesaba alınmıştır. Yapılan hesaplamalara göre kamulaştırma değerleri dikkate alınmadan ücretsiz arsa tahsis edildiği varsayımıyla, 2020 yılı başından itibaren 15 yıl sonunda (2035 yılında) başa başnoktasına gelinmektedir. Diğer bir deyişle yatırım maliyeti 2035 yılı sonunda karşılanmaktadır.”

‘Her desteğe hazırız’

Vali Mehmet Emin Bilmez de, Valilik olarak her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi.

Lojistik Merkezin Van’a ve bölgeye ciddi bir katkı sağlayacağını belirten Bilmez, “Dünyadaki ve bölgedeki gelişmeler projeyi olumlu ya da olumsuz etkileyecektir. Kaygılar var, buna gerek yok. Önümüzdeki 100 yılda kim yolları kontrol ederse dünyanın patronu o olur. Dünyanın bütün güçlü ülkeleri bu bölgede planlama yapıyor, biz de kent olarak buna hazır olmalıyız. Bu projelere günlük, politik bakmamak lazım. Valilik olarak elimizden ne gelirse katkı sunmaya hazırız” diye konuştu.

Toplantı merak edilen soruların cevaplanmasıyla son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close