Nûçevan

Okuyucusunun haber sitesi

Van’da, ‘öğretmen Kürtçe konuştuğu için sürgün edildi’ iddiası

HABER MERKEZİ

Eğitim-Sen Van Şubesi tarafından yapılan açıklamada, bir üyelerinin sınıfta Kürtçe ders işlediği iddiasıyla sürgün edildiği ve maaş kesintisiyle cezalandırıldığı belirtildi.

Eğitim-Sen Van Şubesi Hukuk Sekreteri Şerif Ateş, Perihanoğlu İş Merkezi’ndeki şube binasında basın açıklaması yaptı.

  • Sendikaya üye bir öğretmenin mağdur edildiğini belirten Ateş, “Edremit İlçesi Ferit Melen İlköğretim Okulu’nda Sınıf Öğretmeni olarak görev yapan üyemiz Medeni Oruç, sınıfta Kürtçe ders işlediği iddiasıyla bir velinin şikâyeti gerekçe gösterilerek Bakanlık tarafından il dışına sürgün edilmiş ve maaş kesim cezası almıştır.” dedi.
  • Adı geçen velinin böyle bir şikâyette bulunmadığını iddia eden Ateş, “Daha sonra bu durumu duyan adı geçen veli, üyemiz Medeni Oruç’la görüşerek kesinlikle böyle bir şikâyetinin olmadığını, yetkililer hakkında şikâyetçi olacağını belirtmiş, Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe vermiştir.” diye konuştu.

Bu durumun liyakatle ilgisinin olduğunu ifade eden Ateş, şunları söyledi:

  • “Son yıllarda liyakat öngörülmeden sendikal tarafgirlikle yapılan idareci atamaları maalesef her gün önümüze farklı sorun-sıkıntı getirmektedir. Elbette ki hangi sendikadan olursa olsun işini layıkıyla yapan idarecilerimiz vardır. Ama idarecilerin büyük bir kısmının liyakatten uzak, ayrıştırıcı, ötekileştirici dilleri yönetememe sorununu ortaya çıkarmaktadır. Bu durum okullarda öğretmenler arasında çalışma barışını olumsuz etkilemekte olup huzursuzluğa sebep olmaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.