Nûçevan

Okuyucusunun haber sitesi

Van’da ‘Kadına yönelik şiddet’ tartışıldı

Van İpekyolu Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, kadına yönelik şiddetle mücadele faaliyetleri kapsamında seminer düzenledi.

Haber Merkezi

Belediye tarafından yapılan açıklamaya göre, bugün, MAYA Kadın Yaşam Merkezi’nde mesleki eğitim alan kursiyerlere, kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmaları kapsamında ‘6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Karşı Kanun’ hakkında seminer verildi.

Hukuk İşleri Müdürlüğünde görevli Avukat Ekin Yeter tarafından verilen seminerde, kadına yönelik şiddetle mücadelede, kadın sivil toplum örgütleri tarafından kamuoyu yaratma ve hukuksal anlamda önemli mücadeleler verildiği, bu mücadelelerin sonucunda önemli bir kazanım olan; ‘6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Karşı Kanunun’ çıkarıldığı bilgisi aktarıldı.

 Ayrıca kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadele amacıyla hazırlanan ve Türkiye’nin taraf olarak imzaladığı İstanbul Sözleşmesi üzerinde de duruldu.

Birçok kadının şiddete maruz kaldığında ne yapacağını, hangi haklara sahip olduğunu, nereye ve nasıl başvuru yapacağını bilmediği, seminerlerin, kadına karşı şiddetin önlenmesi çalışmalarına katkı sunacağı bilgisi aktarıldı.

Soru-Cevap şeklinde devam eden seminerde, katılımcıların istek ve önerileri dinlendikten sonra seminer tamamlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.