Van’da iki ünivesiteden sertifikalı ‘Tuşbal’

HABER MERKEZİ

Van Büyükşehir Beldiyesi’ne ait El Sanatları ve Kilim Atölyesi’nde kilimin yanı sıra organik bal da üretiliyor. İki üniversiteden sertifika alan bala, Van’ın eski adı olan Tuşba’dan yola çıkılarak, ‘Tuşbal’ adı verilmiş.

Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Avcı, bugün atölyeyi ziyaret eti. Avcı’ya Meclis Başkanı Cemil Komi, Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Şenkaya ve Fen İşleri Daire Başkanı Çetin Çiftçi eşlik etti. 

Kilim atölyesinin ve arı kovanlarının bulunduğu alanı gezen Avcı, “Belediyemize bağlı kilim atölyelerinde her şeyimiz organik. Burada kilim yapımı, bal ve sabun üretimi yapılıyor. Ballar 2 üniversiteden sertifikalı, herkese öneriyorum, eğer bal yiyecekseniz iki üniversitenin sertifikalı Tuşbal’ı yiyin.” dedi. 

Van’da iki ünivesiteden sertifikalı ‘Tuşbal’

Kilim atölyesinin eğitmenlerinden olan ve yıllardır kilim sektöründe birçok çalışmaya imza atan Enver Özkahraman ise, “Biz atölyelerimizde kilim yapımını kadınlar ile birlikte yapıyoruz. Kilimlerimiz birçok yerde beğeniliyor ve ilgi görüyor. Onun yanında da bizim burada kovanlarımız var organik bal üretiyoruz. Herkesin bu baldan alması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close