Van’da çevreciler TOKİ’ye karşı

HABER MERKEZİ

Ali Acar-Nûçevan

Saadet Partisi’nin (SP) ardından Vangölü Aktivistleri Derneği’nden de Beşyol mevkiindeki eski Devlet Hastanesi yerinin TOKİ tarafından satışa sunulmasına tepki geldi.

Van’da, 2011 yılı Ekim ve Kasım aylarında peş peşe meydana gelen iki yıkıcı deprem ardından kullanılamaz hale gelen birçok bina gibi Van Devlet Hastanesi de ciddi bir hasara uğradı.

Tehlike oluşturan bina bir süre sonra boşaltılırken, hastaneye ait yaklaşık 7 bin metre karelik arsa TOKİ’ye devredildi.

TOKİ SATIŞA ÇIKARDI

TOKİ ise, söz konusu arsayı 2019 yılı başlarında verdiği ilanla satışa çıkardı.

Ancak kentteki bazı sivil toplum örgütlerinin ve çevrecilerin hükümet yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirerek tepki göstermesi üzerine arsanın satışı ertelendi.

Geçtiğimiz hafta ise arsanın yeniden satışı gündeme geldi. TOKİ arsanın satışa sunulduğunu duyurdu. 

TEPKİLER GECİKMEDİ

Van’ın giderek betonlaştığını söyleyen kent sakinleri, bu arsanın yeşil alan olmasını istiyor.

Bu nedenle de TOKİ’nin ikinci kez ilan ettiği arsa satış kararına tepkiler gecikmedi.

İlk tepki de SP Van İl Başkanlığından geldi. SP, eski hastane yerinin yeni bir betonlaşmaya izin verilmeyerek yeşil alan yapılmasını ve buna göre düzenlemeler yapılmasını istedi.

ÇEVRECİLERDEN DE TEPKİ GECİKMEDİ

Hastane arsasının satışına yönelik bir tepki de Vangölü Aktivistleri Derneği’nden ve Van Gönüllüleri Platformu’ndan geldi.

Önceki gün bir kahvede toplantı gerçekleştiren dernek ve platform üyeleri, TOKİ’nin kararına tepki gösterdi. Platform üyeleri yürüttükleri tartışma ardından, sosyal medyada üzerinden #VanaSahipÇık htag çalışması, Salı akşamı 20.00’da TT çalışması ve konunun muhataplarıyla görüşme yapılması kararı aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close