Nûçevan

Okuyucusunun haber sitesi

Van’da bir ilk: Akıllı sayaç!

HABER MERKEZİ-

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Olağanüstü Genel Kurulu’nda, bundan böyle Van’da, mekanik su sayaçları yerine “akıllı sayaç” kullanılması kararı alındı.

Edinilen bilgilere göre, Van Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı Cemil Komi Başkanlığında yapılan VASKİ Genel Kurulu’nda, var olan mevcut su sayaçlarının “akıllı” olarak tabir edilen dijital su sayaçlarıyla değiştirilmesi kararı alındı.

Alınan karar doğrultusunda, ilk etapta resmi ve ticari kuruluşlarda bu uygulamaya geçileceği maddesi kabul edildi. Genel kurulda meclis üyelerine akıllı sayaç sistemleri ile ilgili olarak da geniş bir slayt sunumu gerçekleştirildi.

Su tasarrufunu sağlamak, abonelerin su kayıp ve kaçaklarını asgari seviyeye indirmek, teknolojiyi yakından takip etmek, kurumun su gelirlerinin tahsilatının artırmak amacıyla böyle bir kararın alındığı belirtildi.

Sistemle, su israfının önüne geçilerek tasarruf sağlanması da hedefleniyor. Mobil sistem üzerinden de takip edilecek olan sistem ile yeni akıllı sayaçlar işyerlerine girilmeden bluetooth ile uzaktan takip edilebilecek. Elektronik cihaz ile kaçak kullanımının da önüne geçiliyor. Cihaza dışardan olacak olan müdahale durumunda ikaz verecek.

Akıllı sayaçlar…

Akıllı sayaçlar, tüketilen suyun hangi günlerde ne kadar tüketildiğini ölçebiliyor. Tercihe göre uzaktan okumalı veya ön ödemeli sistem tercihi sunuluyor. Akıllı sayaçlar, online takibi yapılabilen yazılımlara sahip elektronik sayaçlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.