Van’da balık göçü bitti, martılar üzgün!

Dünyada sadece Norveç ve Van’a özgü olan balıkların tatlı sulara üreme göçü, Van’da gerçekleşen geri dönüşle tamamlanmak üzere. Geri dönüş daha hareketsiz gerçekleştiği için martılar da av için kara kara düşünüyor.

Van Gölü’nden tatlı sulara balık göçü yaklaşık olarak 15 Nisan’da başlıyor.

Balıklar suyun tersine doğru giderken de sıçrayarak engelleri aşmaya çalışıyor ve bu göç olayı toplu bir şekilde gerçekleşiyor.

Balıkların sıçrayarak görünmeleri ve yer yer de su yüzeyine çıkmaları, dere üzerinde sürekli bir uçuş gerçekleştiren martılar için müthiş bir fırsat oluyor.

Durmadan suya dalış gerçekleştiren martılar, belki kaçak avcılardan daha fazla balık topluyor.

Martının bir çırpıda balığı yutması ve tekrar suya ikinci bir balık için dalması ise, çevredeki vatandaşlarca hayretle izleniyor.

Van Balığı’nın (İnci Kefali) üreme göçü yine yaklaşık olarak, mevsimsel şartlar da hesaba katılarak, 15 Temmuz’da son buluyor.

Yani Nisan ayından itibaren yumurtasını bırakan balıklar bu tarihte tamamen göle geri dönmüş oluyor.

Balığın tamamıyla göle geri dönmesine henüz 9 gün var, ancak balık geri dönerken suyun tersine gerçekleştirdiği göç gibi zorlanmıyor ve daha sakin bir tersine göç gerçekleşiyor.

Bu durum da martıların işine gelmiyor.

Van Gölü kıyısındaki tatlı su derelerinin çılgın martıları, o nedenle şimdi derenin kenarına çekilip kara kara düşünüyor, belki de suda gözükecek bir balık bekliyor.

Haber: Mazlum Harmancı(Nûçevan)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close