Van Milletvekili Sarısaç, yasaklanan kitapları sordu

HABER MERKEZİ

Van Milletvekili Murat Sarısaç, yasaklanan iki kitapla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Sarısaç’ın TBMM’ye sunduğu önerge, şöyle:

“Kamuoyuna yansıdığı üzere; Kars Sulh Ceza Mahkemesi tarafından Andrew Collins’in Avesta Yayınları’ndan çıkan Meleklerin Küllerinden-Günahkâr Bir Irkın Yasaklanmış Mirası adlı kitabı ile Rojbin Perişan’ın Aram Yayınları’ndan çıkan Toprağın Şarkısı adlı romanı yasaklanmıştır. Söz konusu kitaplarla ilgili emniyet raporunda; Kürtlerin mitolojisinden bahseden Meleklerin Küllerinden-Günahkâr Bir Irkın Yasaklanmış Mirası adlı kitapta ‘Kürdistan’ ifadesine özellikle vurgu yapıldığı ve bunun üzerinden suç üretildiği görülmektedir. Oysaki ilk Türkçe baskısı 2002 yılında Avesta tarafından yapılan söz konusu kitap hakkında şu zamana değin hiçbir yasaklama veya soruşturma kararı alınmamıştır.

Kürtlerin tarihsel varlığına ve kültürel mirasına yönelik tahammülsüzlüğün artığı bir dönemde ‘Kürdistan’ ifadesi de bir suç delili haline getirilmiştir. Öyle ki AKP’nin ortağı MHP de Ortaöğretim 9’ncu sınıf Tarih ders kitabında yer alan ‘Kürtler Araplardan sonra Müslümanlığı kabul eden ilk topluluk oldu.’ ifadesini hedef alabilmektedir. Kürtlerin anadilde eğitim hakkı ve demokratik talepleri ortada dururken söz konusu güncel uygulamalar toplumsal kaygıyı derinleştirmektedir. Buna karşın İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde AKP’li yöneticilerin Diyarbakır’da Kürtlerin oyunu almak için ‘Kürdistan’ dediği görülmüştür. Böylesi bir çifte standart, Kürtlerin değerlerinin bile ‘AKP’ye serbest ama Kürt’e yasak’ hale getirildiği bir sonucu doğurmaktadır.

Bu bağlamda;

1 – Andrew Collins’in Avesta Yayınları’ndan çıkan Meleklerin Küllerinden-Günahkâr Bir Irkın Yasaklanmış Mirası kitabı ile Rojbin Perişan’ın Aram Yayınları’ndan çıkan Toprağın Şarkısı adlı romanının yasaklanmasıyla ilgili bilginiz bulunmakta mıdır?

2 – Söz konusu kitaplar hakkında yasaklama kararı alınmasının hukuki somut gerekçeleri var mıdır? Varsa nelerdir?

3 – Tarihi ve mitolojik bir konuyu elen bir kitapta ‘Kürdistan’ ifadesinin geçmesinden ve aynı şekilde insanlar arasında kullanılmasından suç unsuru yaratılması, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşme ve insan hakları içtihadıyla uyumlu mudur?

4 – İçinde ‘Kürdistan’ geçtiği için kitapların yasaklanmasına ve toplatılmasına ilişkin hükümetinizin aldığı herhangi bir karar var mıdır? Buna yönelik hükümetinizin politik tavrı nedir?

5 – Türkiye’de hakkında yasaklama ve toplatma kararı verilen kitapların gerekçelerine göre son 5 yıldaki sayısı nedir?

6 – Kürtlerin tarihsel varlığına yönelik ret ve inkar politikalarını akla getiren uygulamalara karşı herhangi bir adım atılacak mıdır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close