Van Kedisi sağır değil!


HABER MERKEZİ


Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Kedi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen test sonucunda, Van Kedilerinin yüzde 86 oranında iyi derecede duyduğu belirlendi.


Van Kedisinin “sağır olabileceği” varsayımları üzerine Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü tarafından koruma altına alınan 300 kedi üzerinde test yapıldı.


Yaklaşık 5 yıl süren testler sonucunda kedilerin sağır olmadığı ve yüzde 86 oranında çok iyi derecede işittiği ortaya çıktı.


Konu ile ilgili olarak bugün basın mensuplarına bilgilendirme yapıldı.
Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, “Araştırma sonuçlarımızla Van kedilerinin sağır olmadığı tespit edilmiş oldu. Bu araştırma konusu 2004 yılında Van kedisinin tescil edildiği özellikleri arasına işlenecektir.” dedi.


Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya da, şu bilgileri verdi:


“Bizler bu tezin sonucunu merakla bekliyorduk. Yapılan araştırma sonuçlarına göre, Van kedisi bütün dünyada ve ülkemizde sağır olarak adlandırılıyordu. Ancak biz bunun böyle olmadığını biliyorduk, ama elimizde bilimsel bir veri yoktu. En son cihazlarla yapılan doktora çalışması sonucu Van kedilerinde sağırlık oranının totalde yüzde 14.33 olduğu, mavi gözlü kedilerinin bu sağırlığa meylinin daha fazla olduğu, başında Van kedisinin mührü olarak adlandırılan siyah benekli kedilerde sağırlığının olmadığı ve Van kedilerinin yüzde 86 oranında çok iyi derecede işittiği ortaya çıktı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close