Van-Karlsruhe kardeş oldu

HABER MERKEZİ

Almanya’nın Karlsruhe Büyükşehir Belediyesi ile Van Büyükşehir Belediyesi yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde atılan imzalarla “kardeş belediye” ilanı yapılırken, bir de resepsiyon verildi.

Edinilen bilgilere göre, resepsiyonda konuşan Karlsruhe Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup, “kardeş belediye” çalışmalarının önemine değinerek, “Birlikte var olan yerel menfaatleri geliştiriyoruz. Van ve Karlsruhe’den uzmanlar ile bir takım oluşturarak, sivil toplumu ilgilendiren bir iş birliği kurmak istiyoruz. Bu kent kardeşliği projesine daha çok canlı bir şekilde devam etmek istiyoruz” dedi. 

Karlsruhe ve Van Dostluk Derneği’nin kardeş kent projesi için çok aktif bir şekilde çalışma yürüttüğünü dile getiren Mentrup, “Biz 5 kardeş kente sahibiz. Sakarya ve Van ile var olan kardeş kent projemiz var. Kültürel ve sosyal alanda bu tür kardeşliklerin, halkların anlaşması için ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Kurum ve kuruluşlar arasındaki iletişim çok önemli” diye konuştu.

Kardeş Belediye projesinin, tutuklu bulunan Van Büyükşehir Belediyesi Eski Eşbaşkanı Bekir Kaya döneminde başlatıldığını hatırlatan Mentrup, şunları kaydetti:

“Bekir Kaya maalesef halen tutuklu. Hukuk şehri Karlsruhe için bu durum kabul edilemez bir şey. Bundan dolayı kardeş kent projesini daha canlı tutmak istiyoruz. Şimdi bir heyetimiz Van’a gelerek teknik düzeyde destek olacak. Yine sosyal ve sivil toplum ile işbirliği içinde çalışan her türlü organizasyonda bu kardeş kent projesine dahil olur. Çok kısa vadede heyetimizi Van’a gönderebiliriz. Belediye meclislerimiz de uluslararası düzeyde ilişki içinde olmasını çok önemsiyoruz.”

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan da, şunları söyledi:

“Beraber olduğumuzu görmek bizi hem umutlandırıyor hem de gerçekten de kendimizi evimizde hissediyoruz. Ben burada yaralı bir kentin belediye Eşbaşkanı olarak bulunuyorum. Bizler felaketler yaşadık. İlki 2011 yılında yaşadığınız deprem felaketiydi. İkincisi de halk olarak seçilmişlerimize müdahaleydi, yani kültürel, sosyal ve insani tüm değerlerimizi yok eden kayyum felaketiydi.

Hem meslektaşım, hem de önceki Belediye Eşbaşkanımız olan Bekir Kaya’nın attığı birliktelik tohumlarının yeşerdiği bu buluşmanın kaldığı yerden devam etmesi için çaba göstereceğiz. Bu çabaya ne kadar değer verdiğimizi ve kıymet biçtiğimizi bir kez daha sizler huzurunda dile getirmek isterim. Ben umuyorum ve diliyorum Türkiye’nin de önünüzdeki vizyonu insan haklarına, demokratik değerlere saygılı, bütün halkların bir arada eşit yaşamasına olanak tanıyan fırsatların sunulduğu iyi bir gelecek bizi bekliyor. Bunun için mücadelemizi sürdürüyoruz. Bizleri ağırladığınız için sizlere teşekkür ediyorum.”

Bazı sivil toplum örgütü ve dernek yöneticilerinin de katıldığı resepsiyonda Eşbaşkan Özgökçe Ertan, Karlsruhe Belediye Başkanı Mentrup’a Van kilimi hediye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close