Van Gölü’ne ‘Sahil Koruma’ geliyor

Van İpekyolu Belediyesi Eş Başkanı  Azim Yacan, Van Gölü için, kurumlarla ve sahildeki diğer ilçe belediyeleri ile ortaklaşarak bir Sahil Koruma Ekibi kuracaklarını söyledi.

Van Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından alınan kararla ilan edilen “17-24 Haziran Van Gölü Havzası Farkındalık Günleri” etkinlikleri çerçevesinde, bugün bir çalıştay düzenlendi.

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ve farklı temsiliyetlerden oluşan çalıştayda konuşan  İpekyolu Belediye Eş Başkanı Azim Yacan,  Van Gölü’nün havza ve bölge için önemine dikkat çekerek, “Kapalı bir ekosisteme sahip olan Van Gölü birçok açıdan tarihin görgü tanığı niteliğini taşır. Bu bakımdan toplumsal ve tarihsel bir hafıza olma yönüyle de oldukça önemlidir” dedi.

Van Gölü’nün aynı zamanda bir dünya değeri olduğunu ifade eden Yacan, şöyle devam eti:

 “Ülkenin en büyük gölü, dünyanın ise en büyük sodalı gölü olma özelliğiyle, sahip olduğumuz dünyanın sekizinci harikasını korumak ve gelecek nesillere aktarmak için üstün bir çaba harcayacağız. 14 bin kişi geçimini Van Gölünde yaşayan İnci Kefali balığından karşılıyor. Bundan dolayı Van Gölü’nün temizlenmesi ve korunmasının sürdürülebilir şekilde yapılması gerekiyor. Doğrudan bir geçim kaynağı olmasının yanı sıra bölge için ucuz ve sağlıklı balık erişimini de kolaylaştırmaktadır. Bu anlamda Van Gölü içindeki canlı çeşitliliğinin korunması Van Gölü’nün temizliğiyle mümkün olacağından bu tarz çalışmaların önemi daha da artmaktadır. Van Gölü’nün korunması çalışmaları gölün altında bulunan canlılar, müze niteliği taşıyan tarihi kalıntılar içinde ayrıca önemlidir”

Van Gölü’nün birçok yönde kirletildiğini, bu nedenle de ilgili kurumlar ve sahildeki ilçe belediyeleri ile ortaklaşarak bir Sahil Koruma Ekibi kuracaklarını belirten Yacan, şunları kaydetti:

“Van Gölü, Sıhke Gölü ve Erçek Gölü’nün geleceği için, bu konuda sorumlulukları olan tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak hareket edeceğiz. Göreve başladığımız günden itibaren Van Gölü, Erçek Gölü ve Sıhke Gölüyle ilgili yapmaya başladığımız çalışmalarda diğer il ve ilçe belediyelerin ilgili müdürlükleriyle de ortaklaşıp bir Sahil Koruma Ekibinin kurulması için çalışacağız. Yapımına yakın bir zamanda başlanacak olan akvaryumla da bu kirliliğin nedenlerini, yarattığı tahribatı görsel olarak sunmak, çevre duyarlılığını artırmayı planlıyoruz”  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close