Van Gölü kıyısındaki çöplük alanı park oluyor

Haber Merkezi

Ayı zamanda, bölgede en fazla turist çeken tarihi ve doğal mekânlardan biri olan, Akdamar Adası karşısında da yer alan ve yaydığı kokunun yanı sıra büyük bir görüntü kirliliği oluşturan çöplük alanı ile ilgili olarak Van Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklama yapıldı.

Çöplük alanının parka dönüştürüleceği belirtilen açıklamada, bu konudaki çalışmaların başladığı ifade edildi.

Parkın, çocuk oyun alanları, spor alanları ve dinlenme alanlarından oluşturulacağı, ayrıca bölgeye uygun ağaçlardan dikileceği kaydedildi.

Açıklamada yer alan diğer bilgilerse, şöyle:

“Çalışmaların sürdüğü alana giden Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı, beraberlerindeki Genel Sekreter Vekili Engin Akın, Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Şenkaya ve ilgili daire başkanları, bölgeye gelen Gevaş İlçe Belediye Başkanı Murat Sezer ile birlikte incelemelerde bulundu.

Burada konuşan Eşbaşkan Özgökçe Ertan, ‘Van Gölü biz Vanlılar için çok önemli ve korunması gereken bir doğa harikası. Tarihi Akdamar Adası da Van turizmi için çok önemli bir yer. Bugün burada 25 yıllık bir ayıbı ortadan kaldırmak için ilk adımı attık. Yaklaşık 25 yıldır Gevaş ilçemizin çöpü bu alana gelerek kötü ve sağlıksız görüntüye neden oluyordu. Bu vahşi depolamayı ortadan kaldırmak için Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Koruma Daire Başkanlığı olarak çalışmaları başlattık’ dedi. 

Mustafa Avcı de, ‘25 yıldır Gevaş Karataş bölgesinde depolanan çöplük Büyükşehir Belediyesi’nin ekolojik belediyecilik anlayışıyla nihayet ortadan kalkacak.  Ve bu güzel manzara da yeşil alan olarak halkımızın hizmetine açılacak. Van Gölü bizim için çok değerlidir. Van Gölü için çalışmalarımız ve projelerimiz devam edecek” diye konuştu.

İlçe Belediye Başkanı Murat Sezer ise,  ‘Turistlerin Gevaş ilçemize geldiğinde ilk olarak gördükleri manzara bu kötü görüntüydü. Bizim amacımız, bu kötü görüntüyü ortadan kaldırıp, hak ettiği görünüme kavuşmasını sağlamaktır. İnşallah bu çalışmanın ardından burası çok güzel bir yeşil alan olacak. Ben bu büyük proje için Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum.’ ifadelerini kullandı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close