Van Gölü kıyısına çöp dökülmeyecek, ağaç dikilecek!

HABER MERKEZİ

Van Büyükşehir Belediyesi (VBB) Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Van Gölü kıyısında buluna Gevaş şehir çöplüğü ardından bugün de Edremit’te bulunan çöplükte ağaçlandırma çalışmaları başlattı. Belediye, Van’ın tüm ilçelerindeki şehir çöplüklerini ağaç dikerek ıslah etmeyi planlıyor.

VBB, geçtiğimiz günlerde Gevaş ve Özalp ilçe çöplüklerinde ıslah çalışması başlatmıştı, bugün de Van Gölü’nü yakından ilgişlendiren kıyı ilçesi Edremit’te, şehir çöplüğünde ıslah çalışmaları başlatıldı.

8 dönümlük arazi üzerinde bulunan ilçe çöplüğü tekniğe uygun olarak ıslah edilecek. Çöplerin üzeri toprak tabakasıyla kapatılarak, herhangi bir olumsuzluğa mahal vermemek için gaz bacaları yerleştirilecek. Bundan sonra bu alana çöp dökülemeyecek, ıslah işlemi ardından Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı tarafından ağaçlandırma çalışması yapılacak. 

VBB Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan, Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Şenkaya, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Serkan Başdinç, Van Gölü Aktivistleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Özel, Van Çevre ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği (Van Çev-Der) Başkanı Ali Kalçık ile ilgili daire başkanları bölgede incelemelerde bulundu.   

Yapılan incelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Eşbaşkan Özgökçe Ertan, Van Gölü’nü korumak için Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalara hız verdiklerini ve bu çalışmaların titizlikle devam edeceğini söyledi.

Van Gölü’nün Van ve havza için önemine değine Özgökçe Ertan, “Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde Van Denizi adına çok güzel işler yapıp, birlikte bir çalıştay düzenledik. Van Denizi bizim için, Vanlılar için çok önemli bir konu. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda çok hassasız. Bu nedenle de çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz.” dedi.

“Van Gölü Havzası Belediyeler Birliği” için de çalışma yürütüklerini ifade eden Özgökçe Ertan, şunları söyledi:

“Bu çalışmalarımızdan biri de Van Gölü Havzası Belediyeler Birliği’ni hayata geçirmek olacak. Bu konuda çalışmalara başlandı. Görüşmelerimize çok güzel geri dönüşler oldu. İnşallah bundan sonraki toplantımızı başka bir belediyede yaparak, Van Gölü’ne tüm kesimler olarak sahip çıkacağız. Bugün burada yaptığımız inceleme de Van Denizi’ne dikkat çekmek üzere yapılan bir çalışmadır.”

Van’ın çöpten, Van Gölü’nün de kirlilikten kurtulması gerektiğini belirten Özgökçe Ertan, “Buraya yıllarca belediyeler tarafından çöp döküldü ve bu çöplerden sızan sular Van Denizi’ne karıştı. Biz bu kirliliği yok etmek için alanda çalışmalarımızı başlattık. Bugünden sonra artık buraya çöp dökülemeyecek. İlçe çöpleri de katı atık tesisine götürülecek. Yani artık bu alan tertemiz kalacak. Atılan bu adımın Van Denizi için çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Van Gölü hepimizindir sahip çıkalım” diye konuştu.

Van Gölü Aktivistleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Özel ile Van Çev-Der Başkanı Ali Kalçık da sürdürülen projenin önemine vurgu yaparak, yürütülen çalışmalar için Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close