Van Gölü için önemli karar: Sahil işgaline son verilsin!

HABER MERKEZİ

Van Edremit Belediye Meclisi, Van Gölü sahilinde özel veya resmi kurumlar başta olmak üzere sahildeki tüm işgallerin kaldırılması yönünde oy birliği ile karar aldı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Edremit Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısında birçok gündem maddesi görüşülürken, birçoğu da oy birliği ile karara bağlandı.

Belediye Başkanı İsmail Say başkanlığında yapılan meclis toplantısında Van Gölü sahil şeridinde yapılan işgallerin kaldırılarak, kıyıların halka açtırılması görüşmelerine geçildi.

İmar Komisyonu’nun meclise sunduğu, ‘özel ya da resmî kurumlara ait sahil kıyısını kapatıp işgal eden tüm unsurların kaldırılmasına’ ilişkin gündem maddesi ile ilgili komisyon raporu okundu.

Raporda, sahil şeridindeki tüm işgallerle ilgili 3621 Sayılı Kıyı Kanunu kapsamında görüşlere başvurulduğu belirtildi.

Edremit Belediyesinin, 18 Sayılı Meclis Kararı ile 1/1000 uygulama imar planı kapsamında 3621 Sayılı Kıyı Kanunu kapsamındaki amaç kısmında yer alan, deniz, tabi ve suni göl, akarsu kıyıları ile bu yerlerin etkisinde olan ve devamı niteliğinde bulunan sahil şeridinin doğal ve kültürel özelliklerini gözetleyerek koruma ve toplum yararlanmasına açık, kamu yararına kullanma esaslarını tespit etmek amacı ile düzenlendiği belirtilen raporda, sahil şeritlerine ait düzenlemeleri ve bu yerlerden kamu yararına, yararlanma imar ve şartlarına ait esasları kapsadığı kaydedildi.

3621 Sayılı Kıyı Kanunu’nda yer alan maddeler doğrultusunda kıyıların herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açılıp, kıyı sahil şeritlerinden yararlanmada önceliğin kamu yararı olması maddeleri gözetilerek kıyıda bulunan ve halkın kullanıma kapalı olan alanların kamu yararı gözetilerek halkın kullanımına açıklaması konusunda fikir birliğine varıldı.

Görüşmelerin ardından İmar Komisyonunun sunmuş olduğu raporun oylamasına geçildi.

Meclis üyeleri özel ya da resmî kurumlara ait sahil kıyısını kapatıp işgal eden tüm unsurların kaldırılması ile ilgili gündem maddesini oy birliği ile kabul ederek karara bağladı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close