Van Gölü için Artos Dağı’na tırmanacaklar

HABER MERKEZİ

Vadi Doğa Sporları Kulübü üyeleri, “5 il 25 zirve” etkinliği kapsamında, Van Gölü’nün temiz tutulmasına ve korunmasına dikkat çekmek için Gevaş’taki Artos Dağı’na tırmanış gerçekleştirecek.

Van’da çevre sorunlarına dikkat çekmek ve turizme önayak olmak için faaliyet yürüten Vadi Doğa Sporları Kulübü, “5 il 25 zirve” adı altında tırmanış etkinliği başlattı.


Şimdiye kadar Van’da 4 tırmanış gerçekleştiren dağcılar, Perşembe günü de Gevaş ilçe merkezi sırtlarındaki Artos Dağı’na çıkarak 5’inci tırmanışlarını tamamlayacaklar.


Van Gölü’nün temiz tutulması ve korunması şiarıyla tırmanış gerçekleştiren dağcıların Van’dan sonraki hedefleri ise, Muş, Bitlis, Hakkâri ve Ağrı’daki en yüksek dağlar.

VAN’DAKİ TIRMANIŞLAR

Bir açıklama yapan Vadi Doğa Sporları Kulübü Başkanı Özer Demez, Van’daki tırmanma etkinliğiyle ilgili olarak şu bilgileri verdi:

Van Gölü için Artos Dağı’na tırmanacaklar


“Vadi Doğa Sporları Kulübü olarak ‘Van Gölü ölüyor ve ölümüne seyirci kalma’ bilinciyle yine ‘Van gölü kirlenmesin temiz kalsın’ şiarıyla ‘5 il 25 Zirve’ etkinliğini başlatmış bulunmaktayız. İlk etkinliğimizi 3212 rakamlı Erek Dağı’na gerçekleştirdik. İkinci etkinliğimizi 2600 rakıma sahip Çomaklıbaba Dağı’na gerçekleştirdik. 3’üncü etkinliğimizi Van’da en yüksek dağ olan 3684 metre yüksekliğindeki Başet Dağı’na yaptık. Zirvesinde türbe olan harika bir dağ. 4’üncü etkinliğimizi de Van sahilinde Ayanıs, Dağönü ve Amik üçgeninde bulunan Gören Dağı’na gerçekleştirdik.”

SIRADA ARTOS VAR…

Perşembe günü Artos Dağı’na, ardından diğer illere giderek buradaki en yüksek dağlara tırmanış gerçekleştireceklerini belirten Demez, şöyle devam etti:


“Bu önümüzdeki Perşembe günü Artos Dağı’nda, daha sonra da Muş, Bitlis, Hakkâri ve Ağrı’ya gideceğiz, en yüksek noktalarda haykıracağız. ‘Van gölü ölüyor sessiz kalma’ diye. Belki sesimiz duyulur. Geriye kaldı 21 zirve. Türkiye’nin en yüksek dağları Ağrı, Süphan…”

VAN GÖLÜ’NE DİKKAT ÇEKİYORLAR

Demez, “5 il 25 Zirve” etkinliğinin amacına ilişkin de şu açıklamada bulundu:


“Bu etkinliklerimiz halka açık ve halkı dâhil ediyoruz, büyük kitlelere ulaşmak istiyoruz. Önce biz ve sonra halk, çocuklar bilinçlenmeli. Van Gölü hızla kirleniyor, kirletiliyor. Ve bu kirliliğe en çok sahile komşu belediyeler ve kamu kuruluşları sebep oluyor. Çünkü atık suların büyük kısmı arıtılmamaktadır. Van gölü zaten temizdi, bizler kirlettik. Van Gölü Koruma Kanunu çıkmalı, herkes, özellikle kamu kuruluşları, belediyeler, sivil toplum örgütlerine, doğa sporları kulüplerine büyük iş düşüyor. Çocuklarımız için, gelecek nesiller için güzel bir dünya bırakmak istiyorsak hep beraber Van Gölü’ne ve dünyada tek tür olan Van Gölü Balığına, Van Gölü havzasında olan doğaya, tarihi dokuya sahip çıkalım.” Haber: Adil HARMANCI(prestijhaber)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close