Van Gölü için ‘adalet’ istediler

HABER MERKEZİ

Her ay bir ilde ‘Adalet Nöbeti’ adı altında farkındalık eylemi için bir araya gelen avukatlar, bu kez Van Gölü’nün uğradığı daha büyük bir adaletsizlikle karşılaşınca, avukatlık cübbelerini çıkarıp, üzerinde “Van Gölü Nefesimizdir” yazılı tişörtlerle eylem gerçekleştirdiler.  

Hem kendi yaşadıkları sorunlara, hem de ülkede yaşanan genel sorunlara dikkat çekmek amacıyla her ay bir ilde ‘Adalet Nöbeti’ adı altında bir araya gelen avukatlar, bu kez Van’ın yolunu tuttu.

‘Adalet Nöbeti’ için dün Van’a gelen 23 baro başkanı ve bir grup avukat, burada başka bir sürprizle karşılaştı.

Kendisi de bir avukat olan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın, ‘Van Gölü Koruma Kanunu’ talebiyle ve yaşanan kirliliğe dikkat çekmek amacıyla ‘Van Gölü Nefesimizdir’ şiarıyla kampanya başlattığını öğrenen avukatlar, bu kez de cübbelerini çıkarıp, üzerinde, ‘Van Gölü Nefesimizdir’ yazılı tişörtler giydiler ve tekne ile Akdamar Adası’na geçtiler.

Avukatların bu davranışına tepkisiz kalmayan Eşbaşkan Bedia Özgökçe Ertan, teşekkür ederek, şunları söyledi:

“Bu denizin maviliği hiçbir yerde yok. Buranın güzelliği dünyanın hiçbir yerinde yok. Memleketin her bir yeri ayrı bir güzellik… Bizlerin dostluk ve kardeşlik duygularını geliştirmesi için böylesi programlar oldukça önemlidir. Van Gölü Nefesimizdir. Van Gölü bu coğrafyanın en önemli değerlerden biridir. Van Gölü coğrafyanın ve tarihin bize bir armağanıdır. Gölü geleceğe bırakmak için korumalıyız.

Van Gölü ciddi bir kirlilik ve tehlike ile karşı karşıya. Buna karşı önlemler almak için sürekli tedbirler ve kalıcı çözümler için çaba harcıyoruz. Van Gölü’nü korumak bizim boynumuzun borcudur. Sizlerin Van Gölü Nefesimizdir demesi bizi onurlandıracaktır. Sizleri ağırladığımız için çok mutluyuz”  

Van Baro Başkanı Zülküf Uçar da, “Van Gölü kirliliğine dikkat çekmek için böyle bir etkinlik düzenledik. Bütün avukatlar olarak Van Gölü Nefesimizdir diyoruz” dedi.

Toplu fotoğraf çektiren Eşbaşkan Özgökçe Ertan ve avukatlar, hep birlikte ‘Van Gölü nefesimizdir’ sloganı attı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close