‘Van Gölü Haftası’ ilan edildi

Van Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı Toplantısı birinci oturumunda, HDP’li üyenin verdiği önerge oylanarak, 17-24 Haziran tarihleri “Van Gölü Haftası” olarak ilan edildi.

Haber Merkezi

Van Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı Toplantısı birinci Meclis oturumu gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan başkanlığından yapılan toplantı ‘Van Gölü’ özel gündemiyle başladı. 

Toplantının açılışında konuşan Eş Başkan Bedia Özgökçe Ertan, sivil toplum örgütü temsilcilerine teşekkür ederek, “Van Gölü temel değerlerimizden biridir. Van Gölü ile ilgili artık kararlı adımlar atmak için uzun soluklu bir yolculuğa çıktık. Van Gölü’nün içinde bulunduğu sorunlar karşısında her birimizin sorumluluk alması görevdir, sorumluluktur. Bu yolculuğu Van için Van’ın tüm değerleri için sizlerle dayanışmanın büyük heyecanı içerisindeyiz. Yüreği Van için Van denizi için atan herkesle dayanışmak istiyoruz.” Dedi.

BARO’NUN YASA HAZIRLIĞI VAR

Daha sonra söz hakkı Van Barosu Çevre Komisyonu’ndan Hamza Çiftçi, baro olarak bir yasa taslağı üzerinde çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Önemli kararlar alınmasını temenni ediyorum. Bizler baro olarak kentin sorunlarının çözülmesi için gerekli tüm hukuki desteği vermeye hazırız. Van Gölü’nün korunmasıyla ilgili olarak bir yasa taslağı hazırlığımız bulunmaktadır.  Bedia hanımın 2017 yılında Meclis’e verdiği bir kanın teklifi vardı. CHP tarafından verilen bir kanun teklifi vardı. AK Parti Van Milletvekili Abdullah Arvas’ın 2018’de verdiği bir kanun teklifi var. Fakat bunlar şu anda beklemektedir. Baro olarak hazırladığımın yasa teklifini Meclis’teki tüm gruplara sunacağız. Van Gölü’nün korunması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için her türlü çaba içinde olacağız. Yasal bir düzenlemeye kadar hepimizin, belediyelerin özellikle kıyı belediyelerinin yapması gerekenler vardır. Aslında istersek, yasalar olmadan da gerekli çalışmalar yürütülebilir, Van Gölü kirlilikten korunabilir.”

17-24 HAZİRAN VAN GÖLÜ HAFTASI ÖNERİSİ

Ardından HDP grubundan İsmet Tan, 17-24 Haziran tarihleri arasında Van Gölü Haftası olarak ilan edilmesine yönelik hazırladığı önerge hakkında bilgi verdi.

Tan, şöyle dedi:

“Akdamar Adası, Çarpanak ve diğer adalarla birlikte Van Kalesi gibi tarihi bir mekanın yanı başında yer alması Van Gölü’nün önemli bir değerdir. Bu nedenle Van Gölü için siyaset üstü bir çalışma yürütülmelidir. Tüm çevre belediyelerle, kurumlarla işbirliği yapılmalıdır. Uluslararası bir öneme sahip olmasından dolayı, Van Gölü’nün korunmasına dair Belediye Meclisi’mizden de bir karar alınmasını öneriyorum. Kültürel etkinliklerin düzenlenmesi için 17-24 Haziran tarihleri arasında Van Gölü Haftası olarak ilan edilmesini temenni ediyorum, teşekkür ediyorum”

Önerge oylanarak kabul edildi.

‘BİR NEFES OLABİLİRİZ, BUNU BİRLİKTE BAŞARABİLİRİZ’

Toplantı bitiminde konuşan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan, Van Gölü’nün Türkiye’nin, bölgenin ve Van’ın en büyük değerlerinden biri olduğunu söyledi.

Van Gölü çevresinde yaşayan 1 milyonu aşkın vatandaşın doğrudan veya dolaylı olarak bu ekolojik tahribatın sorumlusu olduğunu dile getiren Özgökçe, şunları söyledi:

“Bu bilinçle, ekolojik yaşama dost bir farkındalıkla yaklaştığımız sürece bu kadim topraklarda yaşayan tüm canlılar için bir nefes olabiliriz, bunu birlikte başarabiliriz. Ne yazık ki bu ekolojik tahribatın en görünür olanı bugün yanı başımızda insana, doğaya, her türlü canlıya nefes olabilen, yüzlerce endemik bitki türü ile ekosistem için büyük bir öneme sahip olan Van Gölü’dür. 3 bin 713 kilometrelik yüzölçümü ve 457 metre derinliğiyle Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü havzası içerisinde barındırdığı tarihi ve doğal güzellikleri ile birçok kez uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapmasına rağmen bugün karşı karşıya kaldığı durum Van için, Van kentinin ve Van Gölü havzasının geleceği açısından içler acısı bir durumdadır”

‘VAN GÖLÜ YOK OLMANIN EŞİĞİNDE’

Van Gölü’nün insanoğlunun eliyle kirletildiğini yineleyen Özgökçe, “2004 yılında 12 ülkeden, 26 bilim insanı tarafından dünyadaki iklim değişikliği ve küresel ısınmaya ilişkin yapılan Paleo-Van adlı araştırma sonuçlarına göre; 600 bin yıllık bir tarihe sahip olan Van Gölü bugün, evsel, endüstriyel, biyolojik atıklar ile yine sulak alanları betonlaştıran ve yapılaşmaya açılan, ekoloji düşmanı politikalarla; yani doğrudan bizlerin eliyle bir yok oluşun eşiğinde. Ekosisteme yönelik bu tahribat devam ederse Van Gölü’nün 25 yıllık bir ömrü olduğunu söylüyor bilim insanları. Van Gölü’nün çevresinde yaşayan 1 milyonu aşkın yurttaşlar olarak, kurumlar olarak doğrudan ve dolaylı olarak bu ekolojik tahribatın sorumlusuyuz” diye konuştu.

‘VAN GÖLÜ SİYASET ÜSTÜ BİR MESELEDİR’

Van’da iki dönem milletvekilliği yaptığını da hatırlatan Özgökçe, şunları kaydetti:

“Van Gölü’nün yaşadığı ekolojik tahribata karşı bütün ekosistemi etkileyebilecek çapta, Van Gölü’ne, coğrafyasına ve havzasına yönelik koruyucu önlemleri içeren aktif bir eylem planı hazırlayıp Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduk. Yine bu amaçla parlamento kürsüsünden hem Van’daki kamu kurumlarına, hem de hükümete ve Bakanlıklara Van Gölü’ne karşı sorumluluklarını yerine getirmeleri konusunda birçok kez çağrıda bulunduk. Ancak Van Gölü’nü Koruma Kanun Teklifimiz reddedildiği gibi ne yazık ki çağrımız da görmezden gelindi. Bugün burada Haziran ayı meclisimizin ilk oturumunu bizler için siyaset üstü bir mesele olması gereken nefesimiz Van Gölü gündemi ile başlatıyoruz. Bizler Van Büyükşehir Eşbaşkanları olarak Van Gölü’nü hem Van kentinin dinamikleriyle hem de Van Gölü çevresinde yer alan il, ilçe ve yine bu alanda çalışma yürüten, ekolojik tahribatı kendisine dert edinen sivil toplum örgütleri ve kamu kurumlarının tüm temsilcilerinin dahil olduğu bir ortak akıl ile çözmeye hazır olduğumuzu vurgulamak isterim. Van, bizden bunu bekliyor ve biz de Van Gölü’nü yaşatmak, nefesimiz olan Van Gölü’ne ses olmak ve Van Gölü’nü kurtarmak için uzun vadeli ve kalıcı bir eylem planını sizlerin de tanıklığında devreye koymak istiyoruz. Bölge ekosisteminde yaşamın sürdürebilirliğinin sağlanabilmesi için bugün sadece bu bir başlangıç. Van Gölü’nü kurtarmak adına Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları olarak üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmenin çabası içinde olacağımızın bir kez daha bilinmesini isterim.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close