‘Van Denizi yoksa, Van yoktur!’

HABER MERKEZİ

Van Ticaret ve Sanayı Odası (VANTSO), Vangölü Aktivistleri Derneği ve VANTSO AB Bilgi Merkezi işbirliği ile 22-26 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleştirecek olan 2. Van Gölü Bisiklet Festivali için tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan VANTSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Vangölü aktivistleri ile birlikte gerçekleştirilen 430 km’lik Van Gölü etrafındaki yürüyüş ve aynı paralelde gerçekleştirilecek olan bisiklet festivaline değinerek; “Aslında çok önemli bir iş yapıyoruz. Buradaki amacımız Van Gölü’nün kirliliğine ve aynı zamanda güzelliğine dikkat çekmek. Unutmayalım ki Van Denizi yoksa Van yoktur, Ahlat yoktur, Tatvan yoktur, Bitlis yoktur, Adilcevaz yoktur, Erciş yoktur…“ ifadelerini kullandı.

Van Gölü Havzası değerlerinin ön plana çıkartılması, gölün kirlenmesine dur diyebilmek, Van Gölü Koruma Kanununa dikkat çekmek için, VANTSO, Vangölü Aktivistleri Derneği ve VANTSO AB Bilgi Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan “2. Van Gölü Bisiklet Festivali’” kapsamında, yaklaşık 130 bisikletçi 22-26 Temmuz tarihleri arasında 430 km’lik Van Gölü etrafını pedallayacak. Festivale ilişkin, Bak Hele Bak Kahvaltı Salonu’nda tanıtım toplantısı düzenlendi.

Tanıtım toplantısına Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, VANTSO Yönetim Kurulu üyeleri, Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, Vangölü Aktivistleri Derneği üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Burada açıklamalarda bulunan Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Van Gölü’nün önemine vurgu yaptı.

TAKVA: TANIMLI GÖREVİMİZLE SINIRLI KALMIYORUZ

Oda olarak, tanımlanmış görevlerinin yanında, kentin markalaşması yönünde de çabaladıklarını söyleyen VANTSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva; “Van Ticaret ve Sanayi Odası, uzun yıllardır Van’ın markalaşması, kentsel ekonominin, bölgesel ekonominin gelişmesi noktasında önemli faaliyetler yürütüyor. Ama bunu yaparken salt bir meslek odasının tanımlanmış görevleri ile sınırlı bir faaliyet yürütmüyor. Bununla birlikte özellikle Van’ın kangrenleşmiş sorunlarına dikkat çekmek için de bir farkındalık oluşturmaya çalışıyor. Aynı zamanda kurulu bulunduğu ve etki alanındaki kentsel dezerformasyonu, bozulmaları, çevresel sıkıntıları dile getirmede de neredeyse durumdan vazife çıkararak, elinden gelen çabayı gönüllülük esaslı bir anlayışla hayata geçirmeye çalışıyor.” dedi.

“VAN GÖLÜ’NE KARŞI DUYARSIZ OLMAMIZ BEKLENEMEZ”

Çeşitli örnekler vererek meseleyi Van Gölü’ne bağlayan Takva, gölün kirlenmesine duyarsız kalamayacaklarını vurgulayarak; “Hatırlıyoruz; bir zamanlar Haliç’in kirlenmesi söz konusuydu. İstanbul’da kimse kitlesel bir etkinlik yapma ihtiyacı hmiyordu. İnsanlar sadece ‘Haliç kirleniyor’ diye konuşuyorlardı. İstanbul’u İstanbul eden Altın Boynuz’un yok olma tehlikesi vardı. Sonra yerel yöneticiler bunu çözdüler. Kitlesel bir duyarlılık ne yazık ki o dönemde de oluşmadı. Keza yanı başımızdaki İran’ın Urmiye kentindeki Urmiye Gölü kurumayla karşı karşıya kaldı ve yok oldu. Urmiye tamamiyle sihirini yitirdi. Orada yatırım yapan bir çok iş insanı da ne yazık ki Ummiye Gölü’nün yok olmasıyla beraber büyük zararlara uğradılar.

Şimdi tabi Van da önemli bir merkez. Biz dünyanın en güzel şehirlerinden birinde yaşıyoruz ve bu şehrin en önemli özelliğinden biri, Allah’ın burada yaşayan insanlara bahşettiği Van Gölü ve bu güzelliğin yok olma durumu söz konusu. Geçenlerde belediye yetkililerden biri, ‘Van Gölü’nün 25 yıllık ömrü var’ şeklinde bir açıklama yaptı ne yazık ki. 10 yıldır iktidar olmasına rağmen Van Gölü için bir şey yapmadılar ve Van Gölü’ne 25 yıllık ömür biçme gibi bir tespitte bulundular. Van Denizi yoksa Van yoktur, Ahlat yoktur, Tatvan yoktur, Bitlis yoktur, Adilcevaz yoktur, Erciş yoktur… Van’ı Van yapan en önemli zenginliğimiz, tarihsel mirasımız, doğal güzelliğimiz Van Denizidir. Van Denizi aslında sadece Van’ı ilgilendiren bir mesele de değildir. Bütün dünyayı ilgilendiren bir meseledir bu. Bizim burada yaşayanlar olarak bu doğal zenginliğin, gözümüzün önünde kirlenmesine ve yok olmasıyla sonuçlanacak bir felakete doğru ilerlemesine kayıtsız kalmamız söz konusu olamaz. Hiçbir görev tanımı, kendimizi bunun dışında tutmamıza engel değildir, olamaz da. Biz VANTSO olarak ekonomik bir meslek odası olsak bile, Van Gölü’nün karşı karşıya kaldığı tehlikeye karşı duyarsız kalmamız beklenemez. Keza görev tanımı farklı da olsa diğer kurum kuruluşlar ve hatta sıradan yurttaşların bile bu meseleye duyarsız kalması bence büyük bir vebaldir. Bunun farkında olan bir yönetsel anlayışımız var. B çerçevede de uzun zamandır Van Denizine dikkat çekmek, Van Denizinin karşı karşıya kaldığı tehlikeler karşısında dünyanın, Türkiye’nin ve havzada yaşayan insanların bilinç düzeyine dokunmak istiyoruz. Bunu yaparken  basın olarak sizlere de önemli görevler düşüyor.” ifadelerini kullandı.

BASINA ELEŞTİRİ

Konuşmasının devamında, basın mensuplarını eleştirme gereği duyduğunu belirten Takva, şöyle devam etti; “Bu noktada, yerel basınımızın ve ulusal basının yerel temsiliyetinde de bir zaafiyet olduğunu düşünüyorum. Van Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri 430 km’lik bir yürüyüş gerçekleştiriyorlar ama maalesef buradaki basın ya kendisini Vanlı saymıyor ya Van Gölü havzasında yaşamadığını düşünüyor ya da Van Gölü onların hayatında bir etki yaratmamıştır. Bir çok sebebi olabilir. Bu konuda ne yazık ki gerekli farklılığı, farkındalığı oluşturma konusunda etkin bir taraf oluşturmuyorlar. Bu eleştiriyi de yapmak durumundayım. Dünyada bir çok doğal güzellik ve zenginlik yok olurken, insanlar bunun için çok daha ciddi çalışmalar, etkinlikler düzenlerken, VANTSO, Vangölü Aktivistleri adı altında örgütlenmiş küçücük gönüllü bir grubun desteği ile, samimi çabasıyla bu faaliyeti yürütürken ne yazık ki Van kamuoyu, bu konuda gerekli duyarlılığı göstermemektedir. Dolayısıyla ‘bu vebal hepimizin boynunadır’ anlayışını öncelikle sizin kamuoyuna deklare etmeniz lazım. Çünkü bunu kamuoyuna deklare etmek için sizden başka elimizde bir araç yok. Başka bir yolumuz yok. Şimdi biz politikacılarımızı kentsel politikaların hayata geçirilmesi noktasında eleştirdiğimiz zaman bize diyorlar ki siz niye bunu yapıyorsunuz? Çünkü elimizde başka bir şey yok. Bizim kendimizi Ankara’da ifade etmenin ve buradaki sorunların merkezi düzeyde çözülmesini sağlayacak elimizde başka bir araç yok. Olsa, onları rahat bırakacağız. Hiç onlardan bahsetmeyeceğiz. Ama elimizde başka bir şey yok. Şimdi Van ile Ankara arasındaki bağı oluşturan kim? Milletvekilleri. Kime diyeceğiz? Benim başka türlü Ankara ile aramdaki iletişimimi sağlayacak mekanizma yok. Mekanizma onlar. Van’da da yaşanan sorunları kamuoyunda bilinirliliğe, farkındalığa katkı sağlayacak mekanizma kim, sizler. Olsa, sizi acz etmeyeceğiz. Ama mecburiyetimiz bundandır. Birileri bir şey yapacak, sizler de bunu kamuoyu ile paylaşacaksınız.”

“VAN DENİZİ KONUSUNDAKİ FARKINDALIĞI YÜKSELTMEK İSTİYORUZ”

Özellikle Van Gölü konusunda farkındalık oluşturma noktasında çabaladıklarını dile getiren Takva, “Uzun zamandır VANTSO, özellikle Van Denizi konusundaki farkındalığı yükseltmek için çaba harcıyor. Ve zaman zaman da bu çabaya destek veren gönüllüler çıkıyor, sahiplik ediyor. Ben onlara çok teşekkür ediyorum. Ve bu yönetsel anlayışa sıkı sıkıya sahiplik eden VANTSO Meclisine, Yönetim Kuruluna ve çalışanlarına da teşekkür ediyorum. Yapacağımız faaliyetlerden birisi de, bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Bisiklet Festivali. Vangölü Aktivistleri ile 430 KM’lik bir parkurda bisiklet şenliği düzenleyeceğiz. Bu etkinliklerimizin sonu gelmeyecek tabi. Bir süre sonra başka bir iş yapacağız. Bundan yaklaşık 20 gün önce Akdamar Adası’nda bu yıl 3.’sünü düzenlediğimiz bir konser gerçekleştirdik. Ardından, 25 yıl ömrü kaldığı iddia edilen Van Denizinin kurtarılması için ne yapabiliriz, bir meslek örgütü ne yapabilir anlayışıyla yönetim kurulumuz bir karar aldı ve dünyanın ilgisini Van Denizinin kirliliğine çekmek üzere bir faaliyet başlattık, bir kararlaşma gündeme geldi ve yine Vangölü Aktivistleri samimiyetle bu çabanın içerisinde olacaklarını beyan etti. İşbirliği çerçevesinde ‘Van Denizi İçin Bir Adım da Sen At’, ‘Van Gölü Kirlenmesin Mavi Kalsın’ sloganı ile bir etkinlik başlattık. Dün itibari ile arkadaşlarımız 140 km’yi yürüyerek tamamladılar. Van – Tatvan etabı yürünerek geçildi. Önümüzdeki günlerde bu süreç devam edecek ve 430 km yürünerek tamamlanacak. Bu önemli faaliyeti VANTSO gönüllüleri ve Vangölü Aktivistleri gerçekleştiriyor. Bunu belki de dünyanın başka bir yerinde göremezsiniz. Van adına, ülke adına, dünya adına sürdürülebilir bir çalışma yapılıyor. Buna sahiplik edilmesini istiyoruz. Bu faaliyetler küçümsenecek faaliyetler değildir. Bu arkadaşların emeği karşısında saygıyla eğilmemek mümkün olabilir mi? Bunları kim için yapıyorlar? Geleceğimiz için yapıyorlar. Fantezi olsun diye kimse günde 40 km yürümez. Bu bir aşk, bu bir sevda, bu bir inanmışlık meselesidir. Van Denizinde denize girilebilecek bir yer kalmadı! Burada sorumluluk kimin? Burada yaşayan her bir birey olarak hepimizin. Ayrıca bizler işadamları olarak vergi veriyoruz. Yerel yönetimlere dünya kadar kaynak aktarıyoruz. Hiçbir tane arıtma tesisi etkin çalışmıyor.” şeklinde konuştu.

“VAN GÖLÜ KORUMA KANUNU…”

Van Gölü Koruma Kanunu’nun çıkması gerektiğinin altını çizen Takva, şunları söyledi; “Havzada yaşayan 2.5 milyon insan hergün Van Gölü’nü kirletiyor. Bunu önlemenin tek yolu bir koruma kanununun çıkmasıyla tanımlanabilir. En azından vicdanımızı bu anlamda rahatlatabiliriz. 5 yıl önce biz bir kanun taslağı hazırladık…

430 km’lik kutsal yürüyüşün ardından eğer ki koruma kanunu çıkmazsa, gölün korunması konusunda bir adım atılmazsa, farklı etkinlikler düzeyinde yeni bir sürece evrilecektir. Politik bir ayrım yapmadan burada herkesin sorumluluğu var. Bu ülkede yaşayan herkesin el birliği ile bunun kanunlaşması ve Van Gölü’nün artık kurumsal anlamda korunmasına destek sağlayacak bir yapıya kavuşturulması konusunda önemli bir vicdani sorumluluğumuzun olduğunu vurgulamak istiyorum.”

BİSİKLET FESTİVALİ

Van Gölü’ne dikkat çekmek noktasında düzenlenecek olan Bisiklet Şenliğine de değinen VANTSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, “Bu çalışmalara eş güdümlü yürütülecek bir faaliyeti de 21 Temmuz Pazar günü, yine Vangölü Aktivistlerinin gönüllü katılımı ile VANTSO Avrupa Birliği Bilgi Merkezi’nin desteği, koordinatörlüğü, AB’nin ve VANTSO’nun finansal desteği ile, yaklaşık 130 profesyonel bisikletçinin katılımı ile gerçekleştiriyoruz. VANTSO AB Bilgi Merkezi ve Vangölü Aktivistleri işbirliği ile yapacağız bu etkinliği. Çok önemli bir etkinlik olacak. İl dışından profesyonel bisikletçiler katılacak. Yine amacımız hem Van Gölü’nün kirliliğine dikkat çekmek, kamuoyunda farkındalık oluşturmak ama aynı zamanda Van Denizinin güzelliklerini de dünyanya tanıtmak amacıyla bu etkinliği düzenliyoruz. Van Gölü gibi bu coğrafyanın en önemli mirasını koruma konusunda bir adım atma yönünde bir faaliyet olacak bu. Van’dan başlayıp göl etrafında devam edecek olan 430 km’lik bir parkurda pedal çevireceğiz. Bazı etaplarına bizim yönetici arkadaşlarımız da katılacaklar. Van Gölü’ne sahili olan ilçelerden geçeceğiz ve oradaki konaklamalarda da insanları konu hakkında bilgilendirme çabası içinde olacağız. Farklı kentlerden katılacak olan her bir bireyin buradan memnun ayrılmalarını umut ediyorum. Parkurlar konaklamalı olacak. İki il sınırını kapsayan bir etkinlik. Dolayısıyla Van Valiliği’nin ve Bitlis Valiliği’nin buradaki duyarlılığı üst düzeyde. Sayın Valilerimize teşekkür ediyorum. Yine Büyükşehir Belediyemiz destekleyecek. Onlara da çok teşekkür ediyorum. Van Valiliği, Bitlis Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, İpekyolu Belediyesi, Edremit Belediyesi, Gevaş Belediyesi, Tatvan Belediyesi, Adilcevaz Belediyesi, Ahlat Belediyesi ile Edremit, Gevaş, Tatvan, Adilcevaz, Ahlat, Erciş ve Muradiye Kaymakamlıklarına da desteklerinden ötürü çok teşekkür ediyoruz. Saydığım bu kurumlar destek veriyorlar, hepsine teşekkür ediyorum. Önemli bir iş yapıyoruz. Geçen yıl Vangölü Aktivistleri bu etkinliğin ilkini gerçekleştirdi, biz de kısmi bir destek vermiştik. Artık bunu Van’a mal etme zamanı. Önümüzdeki yıl umuyorum ki bu bisiklet şenliğini önemli bir festivale dönüştürürüz. Bütün kurumlar bu için içinde olurlar ve biz de VANTSO olarak bu işin hamallığını yapmaya hazır olacağız.” dedi.

“KORUMA KANUNU YASALAŞINCAYA KADAR ETKİNLİKLERİMİZ DEVAM EDECEK”

Van Gölü Koruma Kanunu’nun yasalaşması gerektiğini belirten ve bu kanunun yasalaşacağı zamana kadar çeşitli etkinlikler gerçekleştireceklerini anlatan Takva, açıklamalarını şu ifadeleri kullanarak tamamladı; “Van Gölü koruma kanunu yasalaşıncaya kadar etkinliklerimiz devam edecek. Bu sadece Van’daki politikacıların değil, mecliste bulunan ve halk adına maaş alan 600 vekilin sorumluluğunda olan bir konudur. Mecliste grubu bulunan bütün partilerin bu işte sorumluluğu var. Biran önce bir araya gelsinler ve en doğru koruma yasasının şekli şemali konusunda bir ittifak ederek, bunu sonlandırmaları gerekiyor. Sonlandırılıncaya kadar da biz bu çabamızı sürdüreceğiz.

Umuyor ve diliyorum ki, tüm kurumlar bu önemli faaliyeti Van adına, ülkemiz adına ve dünya değerini koruma adına samimiyetle sahiplenirler, biz de bundan alnımızın akıyla, kazasız belasız bu etkinliği sonlandırmanın haklı gururunu ve onurunu yaşamış oluruz.”

ÖZEL: ÖNEMLİ BİR FESTİVAL GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel de, derneklerini ve amaçlarını tanıtan kısa bir konuşma yaptıktan sonra, önemli bir etkinlik gerçekleştireceklerini söyledi. Özel, şu ifadeleri kullandı; “Vangölü Aktivistleri, Van Gölü havzasında yapılanmış, yüzlerce üyesi, binlerce gönüllüsü olan, Van Denizi’ni kendisine dert edinmiş, Van Denizinin mavi kalması için kurulmuş, görevini aşkla yapan, şevkle yapan bir kuruluştur. Vangölü Aktivistleri Derneğine, kurulduğu günden bu yana farkındalık çalışmalarında desteklerini esirgemeyen VANTSO’ya teşekkür ediyorum.  VANTSO ve AB Bilgi Merkezi ile birlikte bu yıl bisiklet şenliğinin 2.’sini gerçekleştiriyoruz. Geçen yıl bu etkinliği 60 bisikletliyle yaptık. Çok iyi dönütler aldık. Bu yıl bu etkinliği 130 bisikletçiyle yapıyoruz. Van Gölü’nün tanıtımına iyi bir katkı sunduğumuzu düşünüyorum. Bu tür etkinlikler aslında tanıtım noktasında çok başarılı oluyor. Bu yıl 130 kişi katılıyor, aslında katılmak isteyen daha çok kişi vardı. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha büyük organizasyonlarla bunu gerçekleştireceğiz. Bölgemizin diğer bir özelliği de turizmdir. Burada amacımız Van Gölü etrafında 5 gün boyunca pedal çevirerek, aslında Van Gölü etrafının da bisiklet parkuru için elverişli, güzel bir rota olduğunu da anlatmaktır. Bunları başarabilirsek, eko turizmle, eko turizmin katkısıyla bölgemiz daha çok gelişecek. İlimize, bölgemize daha çok ilgi artacak. Bu anlamda önemli bir festival gerçekleştiriyoruz.”

BASINA TEŞEKKÜR

Özel, konuşmasını, basın mensuplarına teşekkür ederek, şu şekilde tamamladı; “Aktivistlerimize, gönüllülerimize ve siz değerli basın mensuplarımıza çok teşekkür ediyorum. Siz basın mensuplarının katkısı çok büyük, bunu özellikle belirtmek istiyorum. Bazen 1 gün, 2 gün yaptığımız etkinlik, basının işlemesiyle, sanki 10 günlük etkinlik yapıyormuşuz gibi etki ediyor. Yani biz 1 yapıyorsak, siz bunu 10’la çarpıyorsunuz gibi oluyor. Yani basının çarpan etkisi çok yüksek. Bu anlamda yeniden desteklerinizi istiyor, emeğiniz için teşekkür ediyoruz.” Haber: Umut Tarhan(Prestijgazetesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close