Van belediyelerinden ortak halk toplantısı

HABER MERKEZİ

Van Büyükşehir Belediyesi (VBB) ile İpekyolu Belediyesi tarafından Cevdet Paşa Mahallesi’nde ortak halk toplantısı düzenlendi. 

Toplantıya, VBB Eşbaşkanı Mustafa Avcı, İpekyolu Belediyesi Eşbaşkanları Şehzade Kurt ve Azim Yacan, HDP İpekyolu İlçe Eşbaşkanları Öznur Bartın ve Bahattin Karaman, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Engin Akın, Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Şenkaya, VASKİ Genel Müdürü Şeref Demir ve Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı daire başkanları ve İpekyolu Belediyesi müdürleri katıldı.

Toplantıda, vatandaşlar mahallede yaşanan sorunları dile getirerek, yapılacak çalışma ve projelerde kadın, genç ve çocukların ihtiyaçlarının gözetilmesini istedi.

Mahalle sakinleri ayrıca, mahallenin ‘Erek’ olan isminin tekrar mahalleye verilmesini istedi.

Burada konuşan VBB Eşbaşkanı Avcı, şunları söyledi:

“Planladığımız halk ve muhtarlar buluşmalarına devam ediyoruz. Siz değerli halkımıza iyi, güzel ve kaliteli bir hizmet sunabilmek için buradayız. Bugün yapacağımız toplantıda sizlerin görüş, öneri ve eleştirileri ilgili yetkili arkadaşlar tarafından not alınıyor. Yapacağımız her proje sizlerin öneri ve görüşleriyle gerçekleşecektir. Yerinde incelemeler yaparak, eksikleri ve yapacaklarımızı tespit ediyoruz. Bütün raporlarımızı dosyalayıp ilgili daire başkanlıklarına ulaştırıyoruz. Planlamalarını buna göre yapıyorlar. Hem yıllık hem de yıllara dairi planlamalarımızı çıkarıyoruz. Bunun sonunda 5 yıllık planlama ve stratejimizi ortaya çıkaracağız. Sizler de öneri, plan ve görüşlerinizi belirtirsiniz. Hepimiz farklı ve ayrı siyasi düşünceleri taşıyoruz olabiliriz ama biz ayrım yapmaksızın ve esas belediyecilik kimliğimizle hizmet yapacağız”

Belediyenin personel alımına dair de bilgi veren Avcı, şunları kaydetti:

“Yıllardır belediyede çalışıyor gibi görünüp ama hiçbir şekilde hizmet etmemiş olanlar var. Bu konuda yaptığımız tespitler var. Sadece bankamatik memurları var ve bunun için daire başkanları kendi bünyesinde bunların tespitini yapmış ve bunlarla ilgili gerekli çalışmaları yapacağız. 2020 sonuna kadar herhangi bir alım yapmamız söz konusu değil. Bundan sonra yapılacak alımlarda iş tanımı yapılarak, işin uzmanı kişiler ihtiyaç doğrultusunda alınacak ve ilk önceliklerimiz kayyum döneminde işten çıkartılan insanlarımız olacak. Bilgi kirliliğine kimse itibar etmesin”

İpekyolu Belediye Eş Başkanı Şehsade Kurt da, kendileri tarafından bir süredir başlatılan “5 Yıllık Stratejik Plan” konusunda bilgiler aktardı.

Stratejik planlamayı hem sivil toplum örgütleri ile hem de mahallelerde halk toplantılarıyla oluşturmayı planladıklarını belirten Kurt, şunları söyledi:

“Seçim sürecinde siz değerli halkımıza söz verdiğimiz gibi belediyeleri beraber yöneteceğiz. Bugün bu amaçla bir araya gelmiş bulunmaktayız. Masa başında hazırlanan stratejik planlamalar yerine halkın görüş ve önerilerinin olduğu 5 yıllık bir stratejik planlama oluşturmak bizim için daha değerli ve önemlidir. Aynı zamanda ortaya çıkacak stratejik planlamada kentimize kısa ve uzun vadede yapılması gereken çalışmalar ortaya çıkacaktır. Bizlerde bu doğrultuda çalışma yürüteceğiz.”

Mahalle sakinleri de yaşanan sorunları ve ihtiyaçlarını dile getirdi. Eş başkanlar talep, eleştiri ve çözüm önerilerini tek tek not etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close