Vali, Van Gölü için yürüdü (Görüntülü)

HABER MERKEZİ

Ali Acar/Van

Van Valisi ve Belediye Başkanvekili Mehmet Emin Bilmez, Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) AB Bilgi Merkezi ile Vangölü Aktivistleri Derneği tarafından Mayıs ayında, “Van Gölü için bir adım da sen at” sloganıyla başlatılan yürüyüş etkinliğinin final etabına katıldı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) önünde başlatılan final yürüyüşüne Van Valisi Mehmet Emiz Bilmez’in yanı sıra, Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ve yönetim Kurulu üyeleri, Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel ile Yönetim Kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, aktivistler ve gönüllülerden oluşan kalabalık bir grup katıldı.

Hareketten önce açıklama yapan Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, Van Gölü etrafını 10 etap halinde yaklaşık 400 kilometre, 550 bin adım yürüdüklerini söyledi.

Özel, farkındalık etkinliği ile amaçlarının Van Gölü Koruma Kanunun çıkmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

Van TSO Başkanı Necdet Takva da, Van Gölü Koruma Kanunu çıksın diye bir yürüyüş etkinliği gerçekleştirildiğini hatırlatarak, “3 milyon yıldır Van Gölü vardır ve kimse etrafını yürüyerek kat etmemiştir. Artık bundan sonra söz sırası politikacılarda…” dedi.

Grup, il merkezine doğru yürüyüşe geçtikten bir süre sonra Van Valisi ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez de yürüyenlere eşlik etti.

Burada bir konuşma yapan Bilmez, “Yasaklarla doğa korunmaz, bilinçle doğa korunur, onun için bu eylem önemli, bu eyleme katılanları kutluyorum.” dedi.

Meclise Van Gölü Koruma Kanunu tasarısı verildiğini ancak bunun yetersiz olduğunu belirten Bilmez, şunları söyledi:

“Biz Van Gölü’nü her platformda gündem yapmalıyız. Biraz önce giderken muhtemelen kokusunu his ettiniz, belki de rahatsız oldunuz, Arıtma Tesisinin bir an önce devreye girmesi için hepimizin seferber olması lazım. Ama bu da yetmiyor Van Gölü etrafındaki diğer arıtma tesislerinin de iyi çalışması lazım. Bu da yetmiyor, göldeki 300 teknenin de duyarlı davranması gerekir, bu konuyu da masaya yatırdık. Onun için toplumsal destek istiyoruz. Destekten öte de toplumsal baskı istiyoruz. Koruma Kanunu için meclise sunulmuş bir tasarı var. Kendim inceledim, bana göre yetersiz bir tasarı. Ama siyaseten karar alınırsa onun içini doldurma imkânı var.”

Yaklaşık 3 saatlik yürüyüş ardından Van TSO önünde etap sonlanmış oldu.

‘İlk kez bir vali sivil toplum aktivitesine katılıyor

 Burada da kısa bir konuşma yapan Van TSO Başkanı Necdet Takva, ilginç bir tespitte bulunarak, “ilk kez bir sivil toplum aktivitesine bir Valinin kendisini de ilgilendiren bir faaliyete katıldığına şahit olduğunu” söyledi.

Daha sonra Mayıs ayından itibaren etap etap Van Gölü etrafını yürüyerek 11 etap sonrasında tamamlayan Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, Başkan Yardımcısı Serkan Seyyahoğlu ile Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş’a birer plaket verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close