‘Üzümlü Sınır Kapısı’ hafta sonları da açık olacak

HABER MERKEZİ

Irak-Türkiye arasında yer alan başka bir sınır kapısı olan Hakkâri Çukurca Üzümlü Sınır Kapısı, yarından itibaren artık hafta sonları da hizmet verecek.

Şemdinli Derecik ve Habur ardından, Irak-Türkiye arasında yer alan üçüncü sınır kapısı olan Hakkâri’nin Çukurca ilçesindeki Üzümlü Sınır Kapısı, şimdiye kadar sadece hafta içi hizmet veriyordu.

Turizm ve ticaret açısından diğer bölge illerini de ilgilendiren kapı için, bir süre önce Van Gölü Havzası Turizm Derneği tarafından yapılan açıklamada, kapının hafta sonları da açık olması gerektiği belirtilmişti.

Hakkâri’deki odaların ve diğer sivil toplum örgütlerinin de girişimiyle, bakanlık tarafından alınan kararla, kapının Cumartesi ve Pazar günleri de açık olması sağlandı.


Konu ile ilgili olarak AK Parti Hakkâri İl Başkanı Emrullah Gür, geçtiğimiz günlerde, şu açıklamayı yapmıştı:

“Irak ile Türkiye arasında geçişleri sağlayan Üzümlü Sınır Kapımız, hafta sonları hizmet vermediği için vatandaşlarımız sıkıntı yaşıyordu. Bu sıkıntıları Cumhurbaşkanımız ve Ticaret Bakanımıza arz ettik. Cumhurbaşkanımız ve Ticaret Bakanımız bundan sonra kapının Cumartesi ve Pazar günleri de hizmet vereceğinin müjdesini bize verdiler.”

Üzümlü Sınır Kapısı’nda ayrıca işlemler saat 08.30-17.00 arasında gerçekleştiriliyordu.

Bakanlığa sivil toplum örgütleri tarafından 24 saat açık olması talebi iletilse de, 1 saat eklenerek kapıdaki giriş-çıkışla ilgili işlem süresi 1 Ekim 2019’a kadar 08.30- 18.00 olarak güncellendiği öğrenildi.

Sürenin, bu tarihten sonra tekrar gözden geçirilmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close