Türkiye-İran mutabakatı imzalandı

Haber Merkezi


Türkiye ve İran İslam Cumhuriyeti arasında hudut güvenliğiyle ilgili mutabakat, Van’da düzenlenen toplantıda imzalandı.

İran ve Türkiye heyetleri arasında, dün Van Valiliği’nde, sınır güvenliği başta olmak üzere çeşitli konularda görüş alışverişi yapılmıştı.

Bugün de Van Elitte World Otel’de düzenlenen toplantıda mutabakat metni imzalandı.

İmza törenine Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Van İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Van İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Naci Aktaş, 6. Hudut Tugay Komutanı Albay İlker Ertuğrul, İran’ın Hoy kenti Hudut Komiseri Albay İmamali Hudaifer ve heyeti katıldı.


Açıklamada bulunan Vali Mehmet Emin Bilmez,“Dün başlayan sınır güvenliği ile ilgili görüşmelerimiz bugün itibari ile son buldu. Bu görüşmelerde sınırlarımızda yaşanan olayları değerlendirdik, bölgemizdeki her türlü kaçakçılığın önlenmesi, terörist unsurların sınırlarımızdan geçişinin önlenmesi, üçüncü ülke vatandaşlarının sınırlarımızdan geçişinin engellenmesi konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk. Bundan sonra da iş birliği, güç birliği yapacağımıza dair karşılıklı fikir birliğine vardık. Faydalı yararlı bir görüşme oldu. İran İslam Cumhuriyeti ile olan sınır hattımız boyunca sağlanacak güvenlikle birlikte İnşallah hem iki ülke hem de iki ülke halkı daha kazançlı çıkacaktır. Dost ve komşu İran İslam Cumhuriyeti ile ilişkilerimizi ekonomik anlamda da geliştirmek için bazı konuları değerlendirdik, görüştük. İnşallah faydalı olmuştur, ilişkilerimize olumlu katkı sağlayacaktır” dedi.


İran’ın Hoy kenti Hudut Komiseri Albay İmamali Hudaifer ise, “Bu toplantımızda özelikle kaçakçılığın ve terörün önlenmesi konusunda önemli görüşmeler yaptık. Bu görüşmelerin faydalarını ise yakından göreceğiz. Sınır ticaret merkezlerinin açılması konusuna da büyük bir özen gösteriyoruz. Özellikle Çaldıran ilçesinde bir sınır ticaret merkezinin (STM) açılması hususunda her iki tarafın da gerekli girişimlerde bulunacağına dair mutabakat sağlanmıştır” diye konuştu.


Yapılan açıklamalardan sonra her iki tarafın karşılıklı hediyeleşmesi sonrası İran heyeti kentten ayrıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close