Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Uluslararası Af Örgütü’nün raporu mesnetsizdir

HABER MERKEZİ

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Af Örgütü’nün “TSK savaş suçu işliyor” raporuna ilişkin olarak ‘mesnetsiz’ değerlendirmesi yaptı.

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’nin ve desteklediği Suriye devletine karşı savaşan Suriyeli silahlı grupların, 9 Ekim’de Fırat’ın doğusuna yönelik başlatılan operasyonunda sivillere karşı “savaş suçu” işlediğine dair bir rapor hazırlamıştı.

Raporda yer alan “TSK savaş suçu işliyor” ifadesine tepki gösteren T.C. Dışişleri Bakanlığı, bir açıklama yaptı.

Bakanlığın resmi sitesinde de yer alan açıklama şöyle:

“Uluslararası Af Örgütü’nün Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin raporundaki mesnetsiz iddiaları bütünüyle reddediyoruz.

Sözkonusu asılsız iddiaları, Suriye’den kaynaklanan ve ulusal güvenliğimize kasteden terör tehdidine karşı mücadelemize karşı başlatılan karalama kampanyasının parçası olarak değerlendiriyoruz.

Barış Pınarı Harekatı, hem Türkiye’nin ulusal güvenliğini, hem de izlediği ayrılıkçı gündemle Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden terör örgütü PYD/YPG’ye karşı yürütülen bir terörle mücadele operasyonudur.

Harekâtın planlama ve icrasında sadece PYD/YPG unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçler hedef alınmaktadır. Sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için gereken her türlü tedbir uygulanmaktadır.

Harekata destek veren Suriye Milli Ordusu’nun, kendi unsurlarının neden olduğu iddia edilen sivil zayiat vakalarını incelemek üzere bir Soruşturma Komisyonu kurduğunu bu vesileyle hatırlatmakta fayda görüyoruz.

PYD/YPG’nin AB ve NATO tarafından da terör örgütü kabul edilen PKK’yla bağı ve işlediği suç ile ihlaller defaatle belgelenmiştir. Uluslararası Af Örgütü’nü, kendisi de dahil olmak üzere bağımsız uluslararası kuruluşlarca yapılan bu çalışmaları yeniden incelemeye davet ediyoruz.”

17 Ekim’de ABD heyeti ile Türk yetkilileri arasında yaklaşık 5 saat süren görüşmeler sonunda yapılan operasyona 120 saat ara verilmesine karar verilmişti.  

Ancak, Türkiye ile birlikte hareket eden Suriyeli silahlı grubun ateşkes kararından sonra da saldırılara devam ettiği ve Serê Kaniyê yerleşim bölgesini kuşattığı belirtilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close