Trump’tan Erdoğan’a yeni mektup: Yaptırım uygularım!

HABER MERKEZİ

Londra merkezli internet sitesi Middle East Eye, ABD Başkanı Trump’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yeni bir mektup gönderdiğini ve S-400’ler nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulayabileceğini söylediğini iddia etti.

İngiliz internet sitesi Middle East Eye, Trump’ın Erdoğan’a bir mektup daha gönderdiğini öne sürdü.

Haberde, Trump’ın mektubu İbrahim Kalın aracılığıyla geçen Pazartesi günü ilettiği mektupta Türkiye’ye S-400’ler nedeniyle yaptırım uygulayabileceğini söylediği aktarıldı. Ayrıca mektubun Erdoğan’ı ikna edemediği ve Türkiye’nin S-400 konusunda ısrarcı olduğu belirtildi.

İddiaya konu olan mektupta, S-400 konusunun yanı sıra ABD’li yetkililerin sistemin durumunu düzenli olarak kontrol etmesi için Ankara’nın izin vermesi ve Rus silahlarını kullanmama sözü vermesi gibi talepler de bulunuyor.

Middle East Eye’a konuşan kaynaklar, Türkiye’ye S-400’leri aktifleştirmemesi durumunda, F-35 programına tekrar dahil edileceğinin sözünün verildiğini de belirtti.

Trump’ın önceki mektubu

Trump’ın 9 Ekim’de Erdoğan’a yazdığı mektup basına sızmış ve Türkiye’de tepkiye neden olmuştu.

Trump’ın Erdoğan’a yazdığı ilk mektupta şu ifadeler yer almıştı:

“Sayın Cumhurbaşkanı;

Hadi iyi bir anlaşma yapmaya çalışalım. Siz binlerce kişinin öldürülmesinin sorumlusu olmak istemezsiniz, ben de Türk ekonomisini yok etmek istemem, ki yaparım. Yapabileceklerimin küçük bir örneğini Rahip Brunson konusunda zaten size göstermiştim.

Sizin sorunlarınızı çözmek için çok çalışıyorum. Dünyayı hayal kırıklığına uğratmayın. İyi bir anlaşma yapabilirsiniz. General Mazlum sizinle müzakere etmek istiyor, geçmişte yapamayacağı pek çok tavizi vermeye razı. Yeni elime geçen, bana hitaben yazdığı mektubu ekte size gönderiyorum.

Eğer bunu doğru ve insani şekilde yapabilirseniz, tarih size olumlu bakacaktır. Eğer iyi şeyler olmaz ise sizi sonsuza kadar şeytan olarak görecektir. Katı bir adam olmayın. Budala olmayın.

Sizi daha sonra arayacağım.” (Kaynak: Rûdaw)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close