Trabzon tepkisi: Bayrak, bir millettin onurudur!

HABER MERKEZİ

Van Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Donat, Trabzon’da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden gelen turist kafilesine yönelik gerçekleşen saldırıyı kınadı. Donat, “Bayrak bir millettin onurudur” dedi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Donat, “Irak Anayasası’nda, ‘Kuzey’in tanımlanmış adı ‘Kürdistan Bölgesel Yönetimidir’ ve resmi sembolü fotoğrafta görülen Kürdistan bayrağıdır. Türkiye Cumhuriyeti devletimiz tüm dünya ülkeleri gibi Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ni resmi olarak tanımaktadır.” dedi.

Trabzon’da yaşanan olayı kınadığını belirten Donat, şöyle devam etti:

“Trabzon’a turist olarak gelen Kuzey Irak Kürdistan’li kardeşlerimize, kendi ülke bayraklarıyla hatıra fotoğrafı çektirirken yapılan saldırıyı esefle kınıyorum. Bizler nasıl Türk bayrağımızla dünyanın her yerinde özgür biçimde fotoğraf çektiriyorsak, Kuzey Irak Kürdistan Bölgesi’nden gelen Kürtlerin de kendi bayraklarıyla fotoğraf çektirmelerinde hiç sakınca olamaz. Kendini bilmez birkaç kişinin yapmış olduğu bu çirkin saldırı ,Trabzon valiliğinin konuyla ilgili yapmış olduğu talihsiz açıklama ve yargının bu turistleri sınır dışı etmesi ülkemizin imajı açısından tam bir faciadır.”


Donat, “Bayrak bir millettin onurudur. Açılan bayrak/atkı Kuzey Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimin bayrağıdır. Elbette o bölgenin insanları bizler gibi, herkes gibi bayraklarına saygı ve sevgi göstereceklerdir.” diye kaydetti.

Donat, sosyal medya hesabından bir de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile dönemin İKBY Başkanı Mesut Barzani’nin ve ülke bayraklarının yer aldığı bir fotoğraf da paylaştı.

Ne olmuştu?

Gezi amacıyla Trabzon’un Çaykara ilçesi Uzungöl’e giden 50 kişilik İKBY’li turist grubundan bazıları, üzerinde ‘Kürdistan’ yazılı atkılarla fotoğraf çektirmek isterken tartaklanmıştı.

Müdahale eden jandarma 9 turisti gözaltına almıştı.

Bir süre gözaltında tutulan turistler, İKBY’nin girişimleri ardından serbest bırakılmıştı. 

Fevzi Donat

Irak Anayasasında,kuzeyinin tanımlanmış adı “Kürdistan Bölgesel Yönetimidir” ve resmi sembolü fotoğrafta görülen Kürdistan bayrağıdır.Turkiye Cumhuriyeti Devletimiz tum dunya ulkeleri gibi Kürdistan bölgesel yönetimini resmi olarak tanımaktadır.
Trabzon’a turist olarak gelen Kuzey Irak Kürdistan’li kardeşlerimize kendi ülke bayraklarıyla hatıra fotoğrafı çektirirken yapılan saldırıyı esefle kınıyorum.Bizler nasıl Türk bayrağımızla dünyanın her yerinde özgür biçimde fotoğraf…Devamını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close