Temelli: Dünyayı değiştirebilecek gücümüz var!

HABER MERKEZİ

Van’da konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Başkanı Sezai Temelli, “Hayallerimiz, umudumuz büyük. Dünyayı değiştirebilecek gücümüzün olduğunu bilmenin verdiği özgüvenle hareket edelim” dedi. 

HDP’nin Demokratik Yerel Yönetimler Eğitim Çalıştayı Van’da Merit Otel’de gerçekleştiriliyor.

Bugün, üçüncü gününe giren çalıştayda konuşan  Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Mustafa Avcı, “Zor bir süreçten geçtik. Halkımız iradesini çok güzel bir şekilde ortaya koydu. 31 Mart’ta güzel bir başarı elde ettik. Halkımızı gösterdikleri özveri ve başarılarından dolayı buradan selamlıyorum” dedi.

Kayyum döneminden kalan borçlara da değinen Avcı, “Borçları teşhir edeceğiz ama bu borçların bizim için bahane olmaması gerekiyor. Sandıktan çıkmak başarıdır ama verdiğimiz sözü yerine getirmek çok daha büyük bir başarı olur” diye konuştu.

‘Siyaset kulvarını değitirdik’

HDP Genel Başkan Sezai Temelli de, yaptığı konuşmada, 31 Mart yerel seçimlerinde önemli bir hamle yaparak Türkiye’nin siyaset kulvarını değiştirdiklerini söyledi.

Türkiye’nin 17 yıldır tekçi bir anlayışa hapsolduğunu, ancak 31 Mart seçimlerinde buna “dur” dediklerini belirten Temelli, siyasetin kulvarını radikal bir hamleyle değiştirdiklerini iddia etti.

‘Yeni bir yaşamı var edeceğiz’

Belediyelerin yerel demokrasiyi inşa etmenin en önemli ayağı olduğunu belirten Temelli, şöyle dedi:

 “Önümüzdeki 5 yılı nasıl yöneteceğiz, nasıl yerel demokrasiyi inşaa edeceğiz? Bunları konuşacağız. Bunları hayata geçirirken de eksiklerimizi nasıl ortadan kaldırabiliriz, bunları ele alacağız. Bir tarafta faşizme karşı mücadele ederken, bir tarafından da yaşamı var edeceğiz. Kentlerimizde radikal demokrasiyi inşa etmemiz gerekiyor. Bugünki demokrasi anlayışına eleştiri, yeniyi inşa etmektir. Radikal demokrasi, kadın mücadelesi, ekoloji ve emek mücadelesidir. Bu üçünden herhangi birinin ihmali söz konusu değildir.”

“Dünyayı değiştirebilecek gücümüz…”

Temelli, şunları kaydetti:

“Sadece hizmete odaklı yönetim anlayışı olmaz. Ancak demokrasiden hizmet çıkar. İnsanların ihtiyaçlarını gidereceğiz ama bunu piyasacı akıldan kurtularak yapmamız gerekiyor.  Bizim toplumcu bir belediyecilik yapmamız gerekiyor. Hayallerimiz, umudumuz büyük. Dünyayı değiştirebilecek gücümüzün olduğu bir özgüvenle hareket edelim.” 

Temelli’nin konuşması sonrası toplantı basına kapalı devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close