Surp Stepanos Manastırı restore edilecek

HABER MERKEZİ

Van Büyükşehir Belediye (VBB) Meclisi İnanç ve Değerler Komisyonu, Muradiye İlçesi Aksorik Dağı eteklerinde bulunan tarihi Surp Stepanos Manastırı’nda incelemelerde bulundu.

Edinilen bilgilere göre, VBB Meclis İnanç ve Değerler Komisyonu üyeleri, Muradiye Şelalesi’nin yer aldığı Bend-i Mahi Çayı yakınlarında bulunan Surp Stepanos Manastırı’nı ziyaret etti.

Burada incelemelerde bulunan komisyon üyelerine, VBB Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’ndan temsilciler de eşlik etti.

Açıklama yapan VBB Meclis İnanç ve Değerler Komisyonu Başkanı Melice Görmez, tarihi yapının restore edilmesi gerektiğini söyledi.

Konuyu VBB Meclis gündemine bir rapor halinde taşıyacaklarını belirten Görmez, şöyle dedi:

“Birlikte yaşamanın kültürünü tekrar inşa etmeliyiz. Halkımız şunu çok iyi bilmeli ki asıl hazine buradaki tarihi yapılardır. Bu yapıların ayakta kalması bizim için en büyük zenginliktir. Bu konuda herkesten yardım bekliyoruz ve herkesi duyarlılığa davet ediyoruz”

13. yüzyılda inşa edilen ve 1915 yılına kadar ibadete açık olan manastır, özellikle 1970’li yıllardan sonra büyük bir yıkıma uğramış durumda. Tahribatlara rağmen yüzyıllardır ayakta kalmayı başarabilen manastır, son 50 yıldır define avcılarının hedefinde…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close