Suriye, Türkiye’nin gözlem noktasının bulunduğu bölgeyi ele geçirdi, Erdoğan Putin’i aradı

HABER MERKEZİ

Suriye Devlet Televizyonu, Suriye ordusunun Hama’daki toprakların kontrolünü eline geçirdiğini duyurdu. Kontrolün ele geçirildiği belirtilen Morek köyünde Türkiye’nin 9 nolu gözlem noktası bulunuyor.

VOA’da yer alan habere göre, Suriye Devlet Televizyonu, Hama’daki toprakların kontrolünün ele geçirildiğini duyurdu.

Haberde, bölgedeki Latamneh, Latmin, Kfar, Zeita, Lahaya ve Morek köylerinden kontrolün ele geçirildiği belirtildi.

Morek aynı zamanda Türkiye’nin gözlem noktası bulunuyor.

Bölgedeki gözlem noktasının durumu konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. 4 gün önce bölgede bulunan 9 nolu gözlem noktasına giden Türk askerlerine yönelik hava saldırısı düzenlenmiş olayda 3 sivil hayatını kaybetmişti.

Dün de Suriye ordu güçlerinin ülkenin kuzeybatısındaki Türk askeri gözlem noktalarından birine ateş açtığı belirtildi. Konuyla ilgili açıklamayı iki Türk yetkili Reuters haber ajansına yaptı.   

Türkiye daha önce Rusya ile sağlanan mutabakat çerçevesinde bölgede 12 gözlem noktası kurmuştu. Rusya’nın hava desteği sağladığı Suriye’de ordu güçleri bu hafta ciddi bir ilerleme sağlayarak birçok bölgede kontrolü ele geçirdi. Dün de İdlib yakınlarındaki Soran kasabasını ele geçirmelerinin ardından burada bir insani geçiş koridoru açtıklarını duyurmuşlardı. 

Bu arada, Hama’da yaşanan gelişmeler üzerine Erdoğan’ın Putin’i telefonla aradığı belirtildi.

Erdoğan’ın görüşmede, Suriye hükümetinin İdlib’deki ateşkes ihlalleri ve saldırılarının büyük bir insani krize yol açtığını, bu saldırıların Suriye’deki çözüm çabalarına zarar verdiğini ve Türkiye’nin milli güvenliği bakımından da çok ciddi bir tehdide dönüştüğünü söylediği kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close