Soylu: PKK’yı bitiriyoruz ama koruculuk bu coğrafya için gereklidir

HABER MERKEZİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van’da, korucuların katıldığı “Hizmet içi eğitim” adlı programda yaptığı konuşmada, koruculara verdikleri öneme değindi. Koruculuğun bölgede kalıcı olacağı mesajını veren Soylu, “PKK’yı bitiriyoruz ama koruculuk sistemi, biriktirdiği tecrübe ve ifade ettiği anlam bakımından bu coğrafya için gerekli bir sistemdir.” dedi.

Elitte World Otel’de düzenlene programda konuşan İçişleri Bakanı Soylu, “1985 yılında ihdas edilen koruculuk sistemi, 2007’den ve özellikle 2017 yılından itibaren yapılan pek çok düzenleme ile gerek özlük hakları noktasında, gerek kapasite noktasında, gerekse kurumsallaşma noktasında bugün çok farklı bir seviyededir.” dedi.

Yapılan iyileştirmeler

Korucularla ilgili iyileştirmelere değinen Soylu, şöyle devam etti:

“Operasyon tazminatlarından maaş düzenlemesine, ekipman ve teçhizat desteğinden emeklilik imkanlarına kadar pek çok noktada adımlar attık. Korucular Daire Başkanlığını kurduk ve bu sayede sistemi kurumsallaştırdık. Yaptığımız düzenlemeyle, güvenlik korucularımızın primlerinin tamamı devlet tarafından karşılanmak üzere sigortalı sayılmalarına imkan tanıdık. Bu ilk kez oldu. Korucularımızın operasyon tazminatlarını her operasyon başına ödenir hale getirdik. Ödül sistemini de yeniledik. Emekliler dahil tüm güvenlik korucularımıza harçsız silah taşıma imkanı getirdik. 2 bin 211 korucumuzu uzman erbaş yaptık. 5 bin korucumuz uzman erbaş olacak.”

Bütün koruculara cep telefonu

Bütün koruculara cep telefonu aldıklarını ve bir kısmını yakında tatile göndereceklerini belirten Soylu, şu bilgileri verdi:

“Bunun yanında tüm korucularımıza cep telefonu verdik. 18 bin 482 güvenlik korucusunu emekli edip onlarla karşılıklı adım attık. 25 bin 118 yeni güvenlik korucusu aldık ve yaş ortalamasını 44’ten 32’ye düşürdük. Halihazırda 26 ilde toplam 54 bin 7 güvenlik korucumuz görev başındadır. Emekli olanların yerlerine varsa çocukları ve kardeşlerinin yanı sıra tavsiye ettiklerine güvenlik korucusu olabilme imkanı tanıdık. Yine güvenlik korucularımızla ilgili bir karar verdik. Foça Eğitim Alayında 12 gruba komando eğitimi verdik. İller arasında görevlendirilebilmelerine imkan sağladık. Elbette ki attığımız daha pek çok adım olduğu gibi, atmamız gereken daha pek çok adım var. Polisimizi, jandarmamızı, sahil güvenliğimizi tatile gönderdik. Bu sene 3 bin korucumuzu 2020’de tatile göndereceğiz. İnşallah imkanlar dahilinde, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu gelişmeyi güçlendirerek devam edeceğiz.”

‘PKK bitse de koruculuk sürecek’ mesajı

Koruculuğun bölgede kalıcı olacağı mesajını veren Soylu, şunları kaydetti:

“Burada bütün mesele, Türkiye’nin terörle mücadelesinin önemli ayaklarından birisi olan bu kurumu güçlendirmek ve geleceğe ait sigortalarımızdan birisi olarak konumlandırabilmektir. PKK’yı bitiriyoruz ama koruculuk sistemi, biriktirdiği tecrübe ve ifade ettiği anlam bakımından bu coğrafya için gerekli bir sistemdir. Türkiye’nin bütün bu terörle mücadelesi içinde, korucularımızın durduğu nokta, hem terörle mücadele hem de terörizmle mücadele noktasıdır. Sizlerin varlığı, duruşu, toplum içindeki yeriniz, ne söylediğiniz, PKK’nın istismar siyasetinin neşvünema bulmaması için elzemdir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close