Temelli: Karar geri çekilmeli (Videolu)

HABER MERKEZİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai temelli, Van’da yaptığı açıklamada, “Biz bu kayyumları kabul etmiyoruz. Bir an önce bu karar geri çekilmeli. Arkadaşlarımız görevlerine iade edilmelidir.” dedi.

Sezai Temelli bugün Van’da, HDP İpekyolu ilçe binası önünde basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Partililerin ilçe binası önüne gelmesine izin verilmemesine tepki gösteren Temelli, “Büyük bir ablukanın altında basın açıklaması yapıyoruz. Bu darbedir. Biz yapılan bu kayyum atamasına siyasi darbe dedik, sevil darbe dedik, işte onun fotoğrafı etrafınızda. Bir ablukanın altında basın açıklaması yapıyoruz. Halkımızın ilçe binasına gelmesi yasaklanıyor. Bu fotoğraflardan ders almasını bekledik ama onlar ders almadılar. Onlar 31 Mart seçim yenilgisinin rövanşını alma peşindeler. Şiddet politikalarını devam ettirme peşindeler.” dedi.

Kürt nüfusla ilgili açıklamalara tepki gösteren Temelli, “Irkçılık yapıyorlar, konuştukça maskeleri düşüyor. O kadar ırkçılar ki, Kürde karşı konuşurken akla hayale gelmeyecek şeyi ağızlarından kaçırıveriyorlar. Kürt nüfusu ile ilgili yorum yapmaktan geri durmuyorlar. Çocuk hesabı üzerinden bu ırkçılıklarını ifşa ediyorlar. İşte katlanamadıkları bu ülkede Kürt halkıdır.” diye konuştu.

Kayyum kararının geri alınması gerektiğini ifade eden Temelli, şöyle devam etti:

“Biz bu kayyumları kabul etmiyoruz. Bir an önce bu karar geri çekilmeli. Arkadaşlarımız görevlerine iade edilmelidir.Bunu bekliyoruz. Bunu yapmadıkları sürece her yerde demokratik meşru müdafaa hakkımızı kullanmaya devam edeceğiz. Buna izim vermeyeceğiz, dün olduğu gibi her gün meydanlarda, alanlarda demokrasinin sesini, barışın sesini yükseltmeye devam edeceğiz.”

Temelli,  “Eşbaşkanlık suç değildir. Buna karşı çıkan faşisttir. Belediyelerde yolsuzluk olduğu söyleniyor, onca müfettiş geldi, Sayıştay geldi bir kuruş yolsuzluk bulamadı. Ama kayyumlar her gün yolsuzluk yaptı. Her şey ortadadır. Türkiye’de yanmayan orman kalmadı, vicdanlar yanıyor. Neymiş, palet davasıymış, ne paleti Türkiye yanıyor. Gelin hep birlikte bu yangını söndürelim.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close