Şeker pancarı üreticisine ilk kez yüzde 10 prim desteği

HABER MERKEZİ

Bakanlık tarafından alınan kararla şeker pancarı üretimine ilk kez yüzde 10’luk bir teşvik primi verildiğini belirten Van Erciş Şeker Fabrikası mühendisi Necmettin Yılmaz, “Hem boş arazilerini değerlendirerek ekonomilerine katkı yapmak, hem de ekmek kapısı olan fabrikayı ayakta tutmak için şeker pancarı üreticisi bu fırsatı mutlaka değerlendirmelidir” dedi.

Şeker pancarı üreticisine ilk kez yüzde 10 prim desteği

Edinilen bilgilere göre, Tarım ve Orman Bakanlığı, şeker pancarı üreticileri tarafından 2012 yılından bu yana talep edilen ancak şimdiye kadar gündeme alınmayan şeker pancarına destek pirimi konusunda geçtiğimiz hafta yeni bir adım attı.
Bakanlık, şeker pancarı üreticisine yüzde 10’luk bir prim desteği kararı aldı.

ŞEKER ÜRETİMİNDE İLK

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Erciş Şeker Fabrikası mühendisi Necmettin Yılmaz, prim ile ilgili müjdeyi Şeker Fabrikaları Grup Müdürü Mehmet Hilmi Öğülmüş’ün kendilerine aktardığını söyledi.

Şeker pancarı üreticisine ilk kez yüzde 10 prim desteği

Şimdiye kadar ilk defa şeker pancarı üretimiyle ilgili prim kararı alındığını belirten Yılmaz, “Böyle bir talep 2012 yılından beri vardı. Kars üreticilerinin bir başvuruları vardı, ancak yeni değerlendirmeye alındı. Üreticiye ton başına yüzde 10 gibi önemli bir prim desteği sağlanacak. Tabi bu prim desteği de sadece Doğudaki 3 fabrikayı kapsıyor. Bu karar bu 3 fabrikaya ürün sağlayan üreticiler içindir” dedi.

ÇİFTÇİYE ÇAĞRI

Şeker pancarı üreticisine ilk kez yüzde 10 prim desteği

Şeker pancarı üreten çiftçilere çağrıda bulunan Yılmaz, şunları söyledi:

“Bu destek, çiftçi için çok büyük bir fırsattır. Bunu mutlaka değerlendirmeleri çok çok önemlidir. Hem boş arazilerini değerlendirerek ekonomilerine katkı yapmak, hem de ekmek kapısı olan fabrikayı ayakta tutmak için şeker pancarı üreticisi bu fırsatı mutlaka ama mutlaka değerlendirmelidir.”

BOŞ ARAZİ ÇOK

Şeker pancarı üreticisine ilk kez yüzde 10 prim desteği

Van merkez ve ilçelerdeki boş arazilere dikkat çeken Yılmaz, prim desteği ile çiftçiye bu arazisini değerlendirme fırsatı doğduğunu söyledi.

Şeker fabrikasının da önemine değinen Yılmaz, “Şu anda Van Gölü havzasında sanayi kuruluşu olarak sadece Erciş Şeker Fabrikası var. Eğer üretimi artıramasak bu ekmek kapısına yazık etmiş olacağız. Devasa boş araziler var, çiftçi üretimi artırarak hem gelir elde edecek, hem de fabrikanın pozisyonunu rahata erdirecek.” diye konuştu.

“ELLERİNE İYİ PARA GEÇECEK”

Şeker pancarı üreticisine ilk kez yüzde 10 prim desteği

Çiftçinin şimdiye kadar ürününe karşılık taban fiyata şeker oranı eklenerek bir para elde ettiğini ifade eden Yılmaz, uygulanacak yüzde 10’luk primle üreticinin eline ciddi bir para geçeceğini söyledi.
Uygulanacak oranlar hakkında da bilgi veren Yılmaz, şunları kaydetti:
“Üretici ne kadar çok üretirse o kadar karşılığında alacağı parayı yükseltecek. Şimdi ton başına 300 TL taban fiyat veriliyor. Buna yüzde 10 prim de eklediğinizde 330 TL yapıyor. En düşük şeker oranı olan yüzde 16’nın karşılığı olan 21 TL’yi de eklediğinizde 351 TL’ye çıkıyor. Bu sadece 1 ton için, zaten küsuratları da eklediğinizde ya da şeker oranı daha yüksekse üreticinin eline ton başına rahatlıkla 400 TL geçer. Bu durumu biz zaten dolaşıp üreticiye anlatacağız, her üretici de bir diğerine anlatmalıdır. Burada basına da çok iş düşüyor. Çok boş arazilerimiz var, şeker pancarı üretimine son derece uygun araziler, değerlendirilmesini mutlaka ama mutlaka istiyoruz.” prestij

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close