Sağlık uzmanları Kurban Bayramı’nda ‘Kist’ tehlikesine dikkat çekti

HABER MERKEZİ

Kurban Bayramı nedeniyle kesilecek hayvanların kistli olan etlerinin yenmesi ya da kedi köpek gibi hayvanlara yedirilmesi durumunda, ciddi boyutlarda bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkacağı uyarısı yapıldı.

Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, yaklaşan kurban bayramı öncesi ‘kurban kesimi’, ‘Kist Hidatik’ hastalığı ve ‘kurban bayramında beslenme’ gibi konularda açıklamalar da bulundu.

Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Kurban Bayramı’nda hijyen ve sağlık koşullarına gereken önemin verilmesinin toplum sağlığı açısından son derece önem arz ettiğini ifade ederek, et tüketiminin arttığı Kurban Bayramı’nda akciğer ve karaciğere yerleşerek hayvanlardan insanlara geçebilen ‘Kist Hidatik’ hastalığına karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Özellikle kurban bayramlarında kesilen hayvanların hastalıklı doku ve organlarının çevreye atılması ile bu hastalığın yayıldığına dikkati çeken Doç. Dr. Sünnetçioğlu, “Uygun olmayan koşullarda kesilen kurbanlardan arta kalan iç organların köpek ve benzeri hayvanlar tarafından yenmesi sonucu ‘hidatik kist’ hastalığı oluşabilmektedir. Kestikleri kurbanın iç organlarında kiste rastlayan vatandaşlarımızın kesinlikle bu sakatatları yememeleri ve bu organların diğer hayvanlar tarafından da tüketilmesine engel olmak için derin bir çukur kazarak toprağa gömmeleri gerekmektedir” dedi.

Doç. Dr. Sünnetçioğlu, Kurban kesme ibadetini yerine getiren vatandaşları, hayvanlarını belediyelerin belirlediği yerlerde kesmeleri ve kasaplardan yardım almaları konusunda da uyarıda bulundu.

Doç. Dr. Sünnetçioğlu, şunları söyledi:

“Maalesef her yıl yüzlerce vatandaşımız kurban keserken yaralanmakta ve hastane acillerimize başvurmaktadır. Özellikle kesim sırasında kaçan hayvanlar nedeniyle ciddi yaralanmalar hatta ölümler yaşanabilmektedir. Kesim esnasında gelişebilecek yaralanmalarda vatandaşlarımızın, yarayı temiz bir bezle bastırarak mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları, evde kendi imkânları ile tütün, kül, vb. maddeler sürerek tedavi etmeye çalışmamaları gerekmektedir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close