Rus uzman: Bir sonraki süreç Kürt sorununun çözüm süreci olacak

HABER MERKEZİ

Rus akademisyen Konstantin Turyevtsev, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’in yerel yönetimlerle ilgili anaysanın 107’inci maddesini yeniden işler kıldığını ve bunun hem Şam ve hem de Kürtler tarafından kabul edilebilir olduğunu söyledi.  

Moskova’da bir araya gelen Rus akademisyen ve uzmanlar, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde 150 üyenin katılımıyla gerçekleşen Suriye Anayasa Komitesi toplantılarını ve yeni sürecin perspektiflerini değerlendirdi.

Moskova yönetimi bu toplantıya büyük önem atfetese de Rus uzmanlar Suriye’de kısa süre içerisinde kalıcı bir çözümün sağlanmasına şüphe ile bakıyor. Uzmanlar, Esad’ın kendisini “savaşın galibi” gördüğünü ve bu yüzden iktidarını paylaşmaya yanaşmayacağını düşnüyor.  

Uzmanlara göre Cenevre’deki toplantıda Rojava temsilcilerinin bulunmaması Türkiye’nin ısrarlarının bir sonucu ancak aynı uzmanlar Suriye’de bir sonraki sürecin “Kürt sorununun çözümü süreci” olduğuna inanıyor.  

Konuya ilişkin Rûdaw’a konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akamdemisi öğretim görevlisi Aslambek Mozloyev, “Şu an en canalıcı konu Suriye krizi için çözüm sürecinin başlamasıdır. Bilindiği gibi ilk süreçte Türkiye Kürtlerin siyasi bir taraf olarak katılmasına şiddetle karşı çıktı ve Rusya da Türkiye’ye destek verdi. Çünkü önemli olan Cenevre toplantısının düzenlenmesiydi. Fakat bir sonraki süreç Kürt sorununun çözüm süreci olacak” dedi.

Panelde konuşan akademisyenler, Beşar Esad’ın son açıklamalarını, “Kürtlere diyalog kapısını açtığı” şeklinde değerlendirdi. Fakat, Şam’ın şu anda kapsamlı bir otonomiyi kabul etmeye hazır olmadığı ve Moskova’nın da bu konuda baskı kurmak istemediği belirtildi.  

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü’nden Konstantin Truyevtsev de, “Esad anaysanın yerel yönetimlerle ilgili 107’inci maddesini yeniden işler kıldı ve bu hem Şam, hem de Kürtler tarafından kabul edilebilir.  Ancak, Suriye Kürdistanı’nda inşa edilen kurumların zorla yıkılmaması şartıyla” dedi.

Rusya’da genel kanı Suriye’de Kürt sorununun çözümünün anayasa yazma sürecinden daha önemli olduğu şeklinde. Ancak Rusya, Türkiye ile işbirliğini zora sokmamak için şu an Kürt dosyasından uzak duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close