Rojavalı Hristiyanlar’dan yardım çığlığı

HABER MERKEZİ

Türkiye ve Türkiye’nin Suriye Milli Ordusu adını verdiği silahlı Suriyeli grubun Fırat’ın doğusuna 9 Ekim’de başlattığı operasyonlar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan ve aralarında Hristiyanların da bulunduğu 13 bin sivil, Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki kamplara yerleştirildi.

Türkiye destekli silahlı grupların saldırı ve tehditlerinden kaçan 3 Hristiyan aile Duhok’taki Berdereş Kampı’na yerleşerek, yaşamlarını kamptaki diğer göçmenlerle sürdürüyorlar.

Berdereş Kampı’nda farklı etnik grup ve inançtan 11 bin göçmen yaşıyor.

Yaşanan savaştan dolayı Rojava’nın Derik ilçesinden Kürdistan Bölgesi’ne gelen 9 Hristiyan, kentlerini terketmek zorunda kaldıkları için büyük üzüntü duyduklarını dile getirdi.

Rûdaw’a konuşan Hristiyan göçmenler, kentlerini çok sevdiklerini ama can güvenlikleri nedeniyle Kürdistan’a geldiklerini belirterek, durumun normale dönmemesi halinde Avrupa’ya gitmekten başka çarelerinin olmadığını belirttiler.

Rojavalı Hristiyanlar’dan yardım çığlığı
Candar Petros

40 yaşındaki Kamışlolu Candar Petros adlı Hrsitiyan, “Ne kardeşlerim ne anne ve babam var. 14 yaşındaki kızımla bu kampa yerleştik. Hristiyanım ve Kamışlo’dan geldik. Kentimi çok seviyorum çok güzel bir şehirdi. Patlama ve çatışmalardan dolayı kentimizi terketmek zorunda kaldık. Çok zor bir durum. Kimsesizdik. Buraya geldik ve bizi güzel karşıladılar. Allah onlardan razı olsun. Duhoklu arkadaşlar her şey bize sundular” dedi.

Rojavalı Hristiyanlar’dan yardım çığlığı
Josef Hena ve kızı Nalina

Rûdaw’a konuşan Josef Hena adlı Hristiyan baba ise, kızı Nalina ile kampa yerleştiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Kampta kızımla tek yaşıyoruz. Bir kızım ve bir oğlum eşimle Almanya’ya yerleşti. Bizde onların yanına gitmek için çabalıyoruz. Kızım çok korkuyor. Böyle şeyler görmedi. Bizi Almanya’ya götürecek kimseyi görmedik. Kefil yok biz Hristiyanız. Hiç kimsemiz yok. Kimseyi burada tanımıyoruz. Bizi bu çadırdan kurtarmalarını istiyoruz. Kızım burada yaşayamıyor.”

2011 yılında önce yaklaşık 2 milyon 300 bin Hristiyan Suriye ve Rojava’da yaşıyordu. IŞİD ile savaştan şimdiye kadar ise bu sayının yüzde 40’ı ülkeden çıkmak zorunda kaldı.

Türkiye’nin Rojava’ya yönelik operasyonu nedeniyle de farklı etnik grup ve inançtan binlerce kişi Kürdistan Bölgesi’ne yerleşti. (Kaynak: Rûdaw)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close