Prof. Dr. Ahmet Özer’den Erbil’e üç öneri

TISİAD Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer, Kürdistan Bölgesi’nde ekonomik kalkınma için Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’ne tecrübelerini aktarmaya hazır olduğunu söyledi. Özer TISİAD adına Erbil ile Mersin Büyükşehir’in kardeş kent olmasını da önerdi.

Türkiye Irak Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TISİAD) tarafından başkent Erbil’de Kürdistan Bölgesi – Türkiye Ticaret ve Yatırım Zirvesi düzenleniyor.

Kürdistan Bölgesi Başbakanlığı himayesindeki zirvenin medya sponsorluğunu Rûdaw Medya Grubu yapıyor.

Zirvenin “Kürdistan Bölgesi’inde ticaret ve yatırım fırsatları” konulu paneline moderatörlük yapan Toros Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve TISİAD Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer, panelin başlangıcında kısa bir sunum yaptı.

“Zihin değişikliği, israf ve çalışkanlık”

Kürdistan Bölgesi ile bir ailenin iki kardeşleri gibi olduklarını belirten Özer, “Kürdistan Bölgesel Yönetimi bizim için iki anlamı vardır. Sadece ticari değil, tarihi ve kardeşlik bağlarımız vardır. Ve siz bize göre yeni kurulmuş bir yapısınız. Dolayısıyla biz süzün büyük kardeşiniz olarak tecrübe, bilgi ve birikimlerimizi size aktarmak istiyoruz. Dolayısıyla eğitim, turizm, ticaret ve sanayi ile ilgili konularda bize bir görev düştüğünde buna amade olduğumuzu belirtmek istiyoruz” dedi.

Sözlerini, “Değerli Erbilliler, kıymetli Kürdistanlılar, benim bir kardeşiniz olarak size üç önerim var” diyerek sürdüren Özer bu önerilerini şöyle sıraladı:

“Burayı abad edebilmemiz için öncelikle zihinde bir değişiklik yapmamız lazım. Çalışkan olmamız lazım. Yani mesela burada öğleden sonra herkes işi bitiriyor. Böyle olmaz. Tembelikle bir yer abad edilemez.

İkincisi israf konusu. Mesela bir lokantaya gidiyoruz iki kişiyiz ama beş kişilik yemek var. burada 6 milyon insan var ve herkes böyle yaparsa nasıl bir yere varabiliriz?

Üçüncü olarak da ziraat, ticaret ve sanayi ile ilgili çalışmalar yapmalısınız. Türkiye olarak siz bu konularda her türlü yardımı yapmaya hazır olduğumuzu söylemek istiyoruz.”

Türkiye ile Kürdistan Bölgesi arasında, sınır kapılar ve havalimanlarında gidiş gelişler önünde bürokratik engeller olduğunu, insanların çok beklediğini ve bu durumun caydırıcı düzeyde yaşandığını diye getiren Prof. Dr. Ahmet Özer, “Madem Almanya’dan sonra ençok burayla ticaret var bu yolu çok iyi reorganize edebiliriz” dedi.

Ticaretin önünü açmak için vergide adelatli olunması gerektiğini ifade eden özer, para ve bankacılık sistemi için önerilerini ise şu şekilde sıraladı:

“Para ve banka sistemi bir an önce kurulmalı. Eğer modern bir ekonomiye geçmek istiyorsak para ve banka ekonomisini kurmak lazım. Bir de ekonomik istikrarın vazgeçilmez koşulu siyasal istikrardır. Siyasal istikrarın da vazgeçilmez koşulu demokrasi, insanhakları ve hukuktur. Bunlar da toplumsal barış üzerinde inşa edilir.”

“Buraya gelen işinsanları güvence arıyor. IŞİD tehdidi bertaraf edildi, referandumdan sonraki kriz aşıldı” diyen Özer, İşinsani güvenli ortamı çok ister. Para yeşerdiği yere gider. Orada güven bulamazsa yeşeremez. Bir arkadaşımız Erbil Mersin’den daha güvenlidir dedi. Biz de diyoruz ki Mersin’in kapıları size açık. İstanbul’dan konut alacağınıza gelin Mersin’den alın. Bugün TİSİAD olarak bu sıcak havada buraya gelmemizin sebebi bunu ertelememek içindir. Biz buradaki işadamlarını Mersin’de ağırlamak istiyoruz” diye konuştu.

Prof. Dr. Ahmet Özer,  “Erbil ile Mersin Büyükşehir’in kardeş kent olsun” önerisinde bulunarak bu talebin karşılık bulmasını beklediklerini söyledi.

TISİAD Bilim Kurulu Başkanı son olarak eğitim alanında da Erbil’de çalışma yürütmek istediklerini ifade ederek, “Eğitim olmadan sanayi ve ekonomi de olmaz” dedi. (Kaynak: Rûdaw)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close