Prof. Dr. Ahmet Özer: Memed Uzun, dünya edebiyatına armağanlar bıraktı

HABER MERKEZİ

Prof. Dr. Ahmet Özer, Kürtçe eserleriyle tanınan Mehmed Uzun için, sosyal medya hesabından, “İğneyle kuyu kazar gibi ölmekte olan bir dilden dünya edebiyatına armağanlar bırakmıştır” ifadesini kullandı.

İşte, o yazı:

“İnsanlık çok büyük aşklara tanıklık etmiştir, ama hiçbiri Kerem Aslı olamamıştır. Çok başkaldıranlar olmuştur ama hiçbiri Spartaküs ya da Deniz Gezmiş olamamıştır. Çok büyük söz söyleyen olmuştur ama kimse Hayyam, Nazım ya da Mevlana gibi olamamıştır. Bunların söyledikleri de yaşamları da destansıdır. Hatta bazılarının yaşadıkları, zulüm karşısındaki duruşları söylediklerinden daha görkemli ve destansıdır.

Şiirde Nazım Hikmet, Ahmet arif, Mayakovski; romanda Yaşar Kemal, Dostoyevski, Tolstoy, Balzak; sinemada Yılmaz Güney, Kosta Gavras insanca yaşamın yolgösterici imgesi olmuşlardır. Bunlar yazarak, oynayarak ölümün elinden çok şey kurtaran adamlardır. Yaşamları kadar yazdıkları, filmleri de okumaya, seyretmeye değer insanlardır. Hem kendi yaşamlarının anlamı saklı bu metinlerde hem de okuyanın yaşamına anlam katmaktalar bu yaratılar.

Bu kişiler kuyruklu birer yıldız gibi geçip giderken bu darı dünyadan arkalarında iz bırakan insanlardır. Öyle izler ki yıllarca koybolmayacak,kendinden sonrakilere yol gösterecek izler. Bu anlamda anıları gelecek yaşamlara ışık tutmaktadır.

Mehmet Uzun da bunlardan biridir bizim nazarımızda. İğneyle kuyu kazar gibi ölmekte olan bir dilden dünya edebiyatına armağanlar bırakmıştır. Ve geçip gitmiştir bu dünyadan. Hem de en yaratcı döneminde. Onu genç yaşta kurtaramadığımız için üzgünüz. Ah Memed…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close