Pentagon: Türkiye endişelenmeyecek, DSG güvende his edecek!

HABER MERKEZİ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan yazılı açıklamada, ‘güvenli bölge’ ile ilgili varılan mutabakat çerçevesinde sınırda alınacak önlemlerle Türkiye’nin endişelerinin giderileceği, Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) de kendilerinie yönelik saldırı konusunda güvende his edeceği ve daha çok IŞİD’e karşı mücadeleye yoğunlaşacağı belirtildi.

Pentagon, Rûdaw Washington muhabiri Roj Ali Zalla’nın “Güvenli Bölge” hakkındaki sorusuna yazılı cevap verdi.

Pentagon’dan gönderilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 “Geçtiğimiz hafta Ankara’da gerçekleşen askeri görüşmelerde, Türkiye ile sınırları boyunca müşterek harekat merkezi kurulması konusunda  ön mutabakata varıldı. Bu da Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecektir. Aynı zamanda Kuzey Doğu Suriye’nin güvenliğini sağlayarak IŞİD’in tekrar geri dönmesine engel olacaktır.

Öte yandan koalisyon ortaklarımızın asıl amaçları olan IŞİD’i tamamen bitirmeye yoğunlaştıracaktır. Bu mutabakat ABD ile Türkiye arasında Türkiye’de ortak harekat merkezi kurulmasını da kapsıyor. Biz, NATO müttefiğimiz ve IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun bir parçası olan Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını ciddiye alıyoruz ve ortak çalışma kararlarına bağlıyız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close