Pedaller Van tarihi için döndü (Video)

HABER MERKEZİ

Haber: Ali Acar/Van

Van Edremit Belediyesi tarafından, Avrupa Hareketlilik Haftası dolayısıyla tarihi Şamran Kanalı’nı çevreleyen bir bisiklet turu düzenlendi.

3 bin 700 metreden oluşan tur için 500 dolayındaki bisikletli Van Gölü sahilindeki Edremit Kent Meydanı’nda bir araya geldi.

“Van Gölü kirlenmesin temiz kalsın” sloganlarıyla tur güzergahını dolaşan aktivistler, tekrar kent meydanında bir araya geldi.

Meydanda halaylar çekildi, katılımcılara ayran aşı ve Van Balığı servis edildi.

Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, kent meydanında, etkinliğe dair basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Say, şunları söyledi:

“Edremit Belediyesi olarak özellikle obezitenin arttığı, hareketliliğin yavaşladığı bir dönemde hareketliliğe dikkat çekmek istedik. Sağlıklı bir topluma dikkat çekmek istedik. Van Gölü’nün kirlenmemesi, temiz kalması için bir duyarlılık sağlamak istedik. Duyarlılık gösterip katılım sağlayan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.”

Urartu su mühendisliği (Şahmaran Kanalı)

Şahmaran ya da özgün Urartu dilindeki adıyla Menua Kanalı, Gürpınar ilçesi dışındaki kaynağından Van’a kadar yaklaşık 51-56 km. uzunlukta ve araziye göre incelikle işlenmiş bir yatakta ilerliyor. Kanalın uzunluğu için böyle bir sayı aralığı vermemizin nedeni, epeyce bir süre, özgün Urartu kanalının yakınından geçen ve DSİ tarafından 1960’larda yapılan betondan ikinci modern kanalın yanıltıcı etkisi. Çoğu araştırmacının değinmediği ve yaklaşık 25-30 km. kadar süren bu beton kanal, ne yazık ki, eski Urartu Menua Kanalı’nı, önemli ölçüde yok etmiş. Bugün Şahmaran ile ilgili yapılmış hemen tüm araştırmalardaki beton su yolu fotoğrafları hep bu “modern” kanala ait. Yani Menua Kanalı’nı anlatmıyor, en azından görüntüler açısından. Asıl ilginç olanı, Şahmaran kanalının suyu ile Van-Edremit’in yaklaşık 5 km. dışında bir “hidroelektrik santralı”nın çalıştırılıyor olması. Hemen bu kadar da olur mu diye sormayın; çünkü santral yetkililerinin dediğine göre, herkesin “arkeolojik değer” gözüyle baktığı Şahmaran Kanalı, DSİ ile EÜAŞ Hidroelektrik Santralı’nın mülkiyetinde. Urartu’dan kalma kanal ise, betonla henüz yok edilmemiş olan yerlerde uzayıp giden bir çöp çukuru biçiminde varlığını sürdürüyor. Bu ünlü su yolunun yapımına, yazıtlardan anlaşıldığına göre, Urartu kralı Menua (M.Ö. 810-786) zamanında başlanmış, ama bugün kanal artık bütünüyle yok olma sürecinde. Oysa Şahmaran Kanalı’nın suyu günümüzde hâlâ, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ünal Öziş’in deyişiyle, 2000 hektarı sulayan bir sistemin parçası olarak kullanılabiliyor. Kanalın asıl adının yazıtlara göre Menua olması gerekiyor. Şahmaran’ın ise, kökeni Asur kraliçesi Semiramis’e (Sammuramat) kadar uzanan adın, halk efsaneleriyle Şamiram ve Şahmaran şeklindeki dönüşümü olduğu kabul ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close