Nûçevan

Okuyucusunun haber sitesi

Pedaller Van Gölü için çevrildi

Van Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından alınan karar doğrultusunda ilan edilen Van Gölü Havzası Farkındalık Günleri kapsamında bisiklet turu ve İskele’de alan temizliği etkinliği düzenlendi. 

Haber Merkezi

Van Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından ilan edilen Van Gölü Havzası Farkındalık Günleri kapsamında kadın ve karma bisiklet grubu ile kent turu ve İskele sahilinde alan temizliği etkinliği düzenlendi. Düzenlenin etkinliğe Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Erkan Akın, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı Cemil Komi, HDP, DBP İl Eşbaşkanları, Özalp, Muradiye belediye Eşbaşkanları, Daire Başkanları, Vangölü Aktivistleri, Vadi Doğa Sporları Kulübü üyeleri ve Pedalşörler katıldı.

Bisikletleriyle Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Kent Meydanı’nda toplanan onlarca kişi burada “Van Gölü Nefesimizdir” yazılı tişört ve şapkalarla bisikletlere binerek, İskele Caddesi’nden İskele sahiline kadar geldi. Sahilde turu tamamlayan grup, Eşbaşkan Özgökçe eşliğinde temizlik çalışması yaptı. Toplanan çöpler ise Büyükşehir Belediyesi’ne ait araçlarla çöp toplama merkezine gönderildi.

‘Acil önlem şart’

Etkinlikle ilgili açıklama yapan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, Van Gölü kirliliğinde dikkat çekti.

Gerekli önlemlerin alınmaması durumunda gölün giderek yok olmaya doğru gideceğine işaret eden Özgökçe Ertan, şunları söyledi:

“Çok ciddi bir kirlilik tehdidi altında ve eğer bu şekilde devam ederse Van Gölü’nün 25 yıllık ömrü kaldığı bilim insanlarınca da tespit edilmiş bir konu. Arıtma tesislerinin bir an önce hayata geçmesi, mevcut olan kaynağın düzenli olarak gelmesi ve yapılması, hali hazırda bulunanların tam kapasite çalışması, evsel atıkların denize doğrudan atılmasının önlenmesi gibi bir dizi faaliyetin kamuoyuna ne kadar hayati derecede önemli olduğunu anlatmaya, ifade etmeye çalışıyoruz. Büyükşehir belediyesi olarak üzerimize düşen yükümlülükler var, biz bu anlamdaki yükümlülüklerimizi yerine getirmeye gayret ediyoruz ancak bu anlamda çok ciddi sıkıntılar da yaşıyoruz. Özellikle mevcut ileri biyolojik arıtma tesisi yapımı işi bu konunun en başat aktörlerinden birisidir. Bu proje eğer diğer birim paraları gelmez ise bu projenin daha doğrusu bu arıtma tesisinin hayata geçemeyeceğini, ya da işlerin gecikeceğini belirtmek isterim. Tüm kamuoyunun bu konuda duyarlı olmasını bekliyoruz ve bu çağrıda bulunuyoruz. Denizi kirleten birçok etken var ama özellikle kanalizasyon ve arıtma tesisinin hayata geçmesi, çalışır vaziyette olması her şeyden çok daha önemli birinci rolde.”

‘Herkes omuz versin’

Bu nedenle etkinlikler düzenleyerek konunun hassasiyetine dikkat çekmek istediklerini ifade eden Özgökçe Ertan, şöyle devam etti:

“Bu anlamda farkındalığı yaratmak bütün halkımıza kamuoyuna bu duyarlılık çağrısı yapmak üzere bugünler ilan edildi, bugün de temizlik kampanyası ve ‘Van Gölü için pedalle’ şeklinde Cumhuriyet Caddesinden İskele sahiline kadar bir etkinlik düzenledik. Gerçekten bütün insanların, kamuoyunun bilmesi gerekir ki bu göl, bu deniz eğer kirlenmiş ise hepimizin elbirliği ile kirlenmiştir. Bugün içinde bulunduğu durumun sebebi hepimiziz, bu anlamda sorumluluk hepimize aittir. Van Gölünün temizliği, doğamızın korunması siyaset üstü bir meseledir. Biz bugün bir öncülük yapmaya gayret ederek bir öncü olmaya çalışarak bu hareketi başlattık. Kendisini bu yapının içerisinde gören herkes inanıyorum ki Van Gölünü bir kere bile gören herkes kendisini katmalıdır. Katacaktır da diye umuyoruz. İlk günden beri kampanyamız gerek sosyal medyada, gerekse kamuoyunda yarattığı ilgiden oldukça mutluyuz ve umutluyuz çok önemli tepkiler aldık, çok özel sözler işittik, çok ciddi destekler aldık bu anlamdaki çalışmaya dair.”

‘Çağrı yapıyoruz…’

Tüm kesimlere çağrıda bulunan Özgökçe Ertan, şunları söyledi:

“Bir sonuç bildirgesi açıklayacağız çalışmamızdan, çalıştaylarımızdan çıkan ve bu haftanın değerlendirilmesiyle alakalı bir sonuç bildirgesi çıkaracağız, kampanyanın son günü kamuoyuna deklere edeceğiz. Basın aracılığıyla ve imzaya açıyoruz bir platform kurulmasını istiyoruz, bir fikir çıksın aynı zamanda. Havzada kıyısı olan bütün belediyelerin sorumluluk almak üzere ve bir eylem planı hazırlamak üzere aktif rol almasının sağlanacağı bir yapı oluşsun istiyoruz. Somut adımlar atmadığımız sürece ‘Van Gölü kirlenmesin’ demekten geçemiyor. Çalışmalarımız somut bir şeyler olmalı bu anlamda bizim acelemiz var. Bizim kaybedecek bir saniyemiz bile yok. Her an, her saniye Van Gölü kirlenmeye devam ediyor. Kanallara atılan çöpler ve ahırlardan ne yazık ki doğrudan denize atılan atıklar, endüstriyel atıklar, kıyıda bulunan işletmelerin doğrudan denize ulaştırdığı kanalizasyon ve kaçak kanalizasyon bunun gibi bütün havzada böylesi hoyrat bir kullanım var.  Van Gölü ölüyor, bunu açıkça belirtmemiz gerekir. Van Gölü ölürse hayat durur, ya da coğrafyamız ölür, doğamız ölür ve geri dönüşü de yoktur. Bu anlamdaki tehlike konusunda herkesin duyarlı olması gerekiyor. Biz Van Büyükşehir Belediyesi olarak bu çağrıyı yapıyoruz, kendi üzerimize düşen sorumluluğu üsteleniyor ve adım atmak için herkesi elbirliği ile dayanışmaya ve bir seferberlik ruhu ile gayret etmeye çalışmaya davet ediyoruz. Bu çağrımız herkesedir bütün canlılar için, hayatımız için, geleceğimiz için geçmişten aldığımız 600 yıllık miras olarak devraldığımız bu güzelliği çocuklarımızın da görmesi için, geleceğimizin de yaşatması için, geleceğimizi yaşatmak için hepimizin bu anlamda sorumluluğu var. Bu kampanyalar umarım bütün gönüllere ulaşacaktır bu anlamdaki umudumuzda büyüktür, sizler vasıtası ile ben bir kere daha söylemek isterim ki Van Gölü Nefesimizdir Nefessiz Kalmayalım Van Gölü hepimizindir.”

‘Siyasi partiler katkı sundu’

 Yürüttükleri kampanya ile ilgili tüm siyasi partilerin katkı sunduğuna vurgu yapan Özgökçe Ertan, şunları kaydetti:

“Belediye meclisinde kararı gündem olarak gurubumuz adına geldiği zaman oy birliği ile karar çıktı. Yani Mecliste gurubu bulunan bütün siyasi partiler canı gönülden ve katkılarda sunarak ne kadar elzem bir konu olduğunu hayati derecede önemli olduğu vurgusunu yaparak oy birliği ile kararı çıkardı. Ve herkes aktif rol olacağını söyledi. Sosyal medyada paylaşılan twitler aracılığıyla paylaşılan düşünceler, o anlamda bütün sivil toplum örgütlerinin amasız fakatsız Van Gölü için elini taşın altına koyacağının mesajını da veriyordu. Bizim ilk çağrımız havzadaki belediyelere oldu, doğa derneklerine ve Van Gölü Aktivistlerine, pedalşörlere bu anlamda çevre faaliyeti yürüten çevre duyarlılığı olan ilk etapta sivil toplum örgütlerine ve sorumluluğu olabilecek ve sorumluluk taşıyan kamu kurum ve kuruluşlarına çağrılarda bulunduk. Yarı tüzel, yarı kamu kurumu niteliğindeki kuruluşlara da çağrılarımızı yaptık. Doğrusu belki de hiç bir zaman bir araya gelmeyen kesimlerin o gün bir araya gelmiş olması bizi çok ciddi anlamda umutlandırdı. Çalıştaydan sonraki günde yine bize ulaşan fikirler, bilgiler, öneriler aslında herkesin ne kadar heyecan duyduğunu ve böylesi bir yapıya ne kadar ihtiyaç olduğunu da gösteriyordu. Biz o yüzden şöyle bir karar aldık; sonuç bildirgesi olarak açıklayacağımız bütün çalışma, bütün sivil toplum örgütlerine gönderilecek, altına imza atmak isteyen, katkı sunmak isteyen her kim var ise, imzasını alıp bir deklarasyon şeklinde kamuoyuna açıklanacak ve eylem planı belirleyeceğiz. Bu anlamda 8 kurumdan oluşan bir diyalog gurubu da kurduk ilk etapta. Bu diyalog gurubu çağrımıza yanıt vermemiş kesimlere de giderek elbirliği ile mutlak surette bir dayanışma içerisinde çalışmamız gerektiğini hatırlatacak, eminim ki onların da bu duyarlılığı vardır. Bir ortaklaşma, bir ortak paydada buluşma hedefimiz var. Bunu başarmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar ilgi göstermeyen bir kaç tane ne yazık ki kamu kurumu oldu ama herkesin beklentisinin bu kadar yüksek olduğu, halkın bu kadar hayati derecede önem atfettiği bu önemli soruna dair tepkilere, çağrılara duyarsız kalmamaları gerektiğini söylüyoruz. Duyarsız kalmayacaklarını da düşünüyoruz. Bir sonraki toplantımız bir çalıştay, bir konferans, ya da bir başka etkinlik olduğunda ben eminim ki kendini içinde gören, kendini sorumlu hisseden herkes, her temsilci mutlaka o topluluğa, o platforma dahil olmak isteyecektir. Nihayetinde burası Van, bizler Vanlıyız, bu coğrafyada yaşıyoruz ve gelecek kaygımız aynıdır, bunu hisseden herkesin mutlak surette yer alacağını düşünüyoruz”

‘Van Gölü Koruma Kanunu…’

Etkinliğe katılan Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel de, Vangölü Koruma Kanunu’na dikkat çekti.

Van Gölü’nün bölge için önemine değinen Özel, şunları söyledi:

“Bugün ‘Van Gölü Nefesimizdir’ temalı bir haftalık süren etkinliklerin bir kısmı olan bisikletle Van Gölü kenarına gelip bir etkinlik yapıldı. Van merkezden gelindi yaklaşık 10 kilometrelik bir mesafeden yüzlerce katılımcı ile birlikte bisikletlerle pedalladık Van Gölü için pedalladık, Van Gölü’nün temiz kalması mavi kalması için bunun farkındalığını oluşturmak buradaki amacımız. İskeleye vardıktan sonrada sahil temizliği yaptık hep birlikte çok önemli bir çalışma örnek bir çalışma önemsiyoruz. Bizde Van Gölü Aktivistleri olarak Van Gölü Haftasında her aşamasında bulunduk, bulunmaya devam edeceğiz. Zaten biz çaba göstermezsek hep birlikte elbirliği ile Van Gölü’nü maalesef kaybedeceğiz. Van Gölü buranın en büyük mirası, tek büyük değeri… Van’ı ve Bitlis’i Van ve Bitlis eden aslında Van Gölü’dür bizimde bu gölü korumamız gerekiyor şuanda bir farkındalık olsun diye bu etkinlik yapıldı. Tabi bu yeterli gelmeyecektir, halkımızın bilinçlenmesi elbette önemlidir.  Ama yeterli değildir çünkü özellikle kanalizasyonlar ve derelerden gelen kirlilik önemli derecede Van Gölünü kirletiyor, diğer sanayi atıkları, hayvancılıkla ilgili gelen kirlilikte ayrı bir kirlilik oluşturuyor. Bunun tez zamanda çözülmesi gerekiyor, onun için bu hafta yapılan çalışmalar ve bu tür etkinlikler oldukça önemlidir. Bizim sesimizi bütün havzaya duyurmamız gerekiyor. Bütün herkesin buna el atması gerekiyor, tek değerimiz olan Van Gölü’nü korumamız için geleceğe taşımamız için koruma yöntemimizde kesinlikle ‘Van Gölü Koruma Kanunu’ çıkmak zorunda, buradan hükümete bir çağrımız olacak, bu kanunun derhal çıkması lazım, eğer çıkmazsa ülkemizin önemli bir değeri yok olacaktır. Van Gölü hem içindeki, hem dışındaki yaşamı ile etrafındaki tarihi zenginliği ile çok önemli bir yer ülkemize önemli derecede turizm katkısı da oluyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.