Özgökçe Ertan: Van’ı betona mahkum etmeyeceğiz

HABER MERKEZİ

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan, 6 yıldır yapımı devam eden Akköprü Parkı’nın 3 ve 4’üncü etaplarının açılışında yaptığı konuşmada yeşil alanların önemine değinerek, “Van’ı asfalta ve betona mahkum etmemek için elimizden geleni yapacağız.” dedi. 

Van Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı tarafından 6 yıl önce yapımına başlanan Akköprü Parkı’nın 3 ve 4’üncü etapları tamamlandı.

35 bin metrekarelik parkta çocuk oyun alanları, spor, fitness, dinlenme alanları, kamelyalar ve bölgede ilk kez kurulan biyolojik gölet bulunuyor. Biyolojik gölette ise bölgede ilk kez yetiştirilen Nilüfer çiçekleri ve botanik bitkiler var. Parkın ağaç ve çiçek ihtiyacı de Van Büyükşehir Belediyesi seralarından karşılandı.

Park için bugün bir açılış töreni düzenlendi. 

Açılış törenine, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı, HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, İpekyolu Belediyesi Eşbaşkanı Azim Yacan, HDP İl Eşbaşkanları Ümit Dede ve Yadişen Karabulak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Engin Akın, Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Şenkaya, daire başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Açılışta konuşan Eşbaşkan Özgökçe Ertan, “Bu parkın tüm yapımını kendi olanaklarımızla tamamladık ve bugün halkımızın hizmetine açıyoruz. Bunun gibi daha fazla yeşil alanlar oluşturarak, Van’ı asfalta ve betona mahkum etmemek için elimizden geleni yapacağız. Bunu sadece parklarla sınırlı bırakmayarak tüm yaşam alanları özellikle kadınların, çocukların ve gençlerin ulaşabileceği sosyal alanları da açmayı, hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

Kurubaş’a 12 bin ağaç 

Van’ın ciddi bir yeşil alana ihtiyacı olduğunu ifade eden Özgökçe Ertan, “Kurubaş ağaçlık alanı ve Edremit Kent Ormanı ile ilgili çokça soru ve manipüle edici bilgiler dolaşıyor. Sevgili Bekir Kaya döneminde başlatılan çalışmalar yarıda bırakılmış ve ağaçlandırma alanları ne yazık ki kurumaya terk edilerek, çok büyük tahribata yol açılmıştır. Bizler göreve başladığımız ilk günden beri tahrip olan alanları düzelterek yeniden kazandırmak için var gücümüzü kullandık. Özellikle Kurubaş’taki ağaçlandırma alanındaki 35 bin ağacın kurtarılması için elimizden geleni yaptık. Bir kısmını kurtardık ama pek yakında yeniden hizmete açabilmek için ve ağaçlandırmak için yoğun bir çaba harcıyoruz. Eylül veya Ekim ayında 12 bin ağaç dikeceğimizin haberini ben şimdiden sizlerle paylaşmak istiyorum” diye konuştu.

Fidanlık Parkı da hizmete girecek

Van Gölü kıyısındaki 65 bin metrekarelik alanda bulunan Fidanlık Sahil Parkı’nda da çalışmaların devam ettiğini dile getiren Özgökçe Ertan, şunları kaydetti:

 “Parkın yapımı kayyum döneminde durdurulmuştu. Biz göreve geldikten sonra çalışmaları hızlandırdık. Şu anda yaklaşık olarak yüzde 90’ı tamamlanmış olan bu alanı da pek yakında hizmete açmak için çalışmalarımız sürüyor. Avrupa Birliği ülkelerinde yeşil alanlar bir kentin yüzölçümünün neredeyse yarısına denk gelirken, bizim ülkemizde bu veri çok düşüktür. Bu standartların çok çok altındadır. Hatta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre yüzde 15 olması gerekirken, bu oran kentimizde çok düşüktür. Neredeyse yüzde 2’dir. Biz bu oranı yükseltmek için park alanlarını çoğaltacağız. Kent ormanı ve ağaçlandırma alanlarını arttıracağız. Umuyor ve diliyorum ki bahsettiğim bu çalışmaları tamamladığımız zaman, Van’da kişi başına düşen yeşil alan oranı yüzde 10’un üzerine çıkacaktır. Bizler ekosisteme uygun ve ekolojiyi koruyan, kendi doğasıyla uyumlu yapılarını koruyan bir hizmet anlayışı içerisindeyiz. Bu nedenle kentimizin her santimetresi çok kıymetlidir. Ben tekrar Van halkına hayırlı olmasını diliyorum. Parkın açılmasında emeği geçen personel arkadaşlarımı tek tek kutluyorum ve teşekkür ediyorum.”

Eşbaşkan Mustafa Avcı da, “Biz her zaman sizlere hizmet etmeye hazırız. Yaptığımız bu güzel işlerde bunun güzel bir örneğidir. Şunu buradan net bir şekilde belirtmek istiyorum, 3 aylık zamanda 3 yıllık hizmet yapıldı. Bu hizmetler basında yeteri kadar yer bulmasa da sizler görüyorsunuz. Söz verdiğimiz gibi, elimizden ne gelirse yapacağız. Açılışını yaptığımız parkımız halkımıza hayırlı olsun. Bu parkın yapımında emeği geçen arkadaşlarımızı da selamlıyor ve kutluyorum” dedi.

Daha sonra açılış kurdelesi kesildi ve parkın özellikleri incelendi.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close