Nûçevan

Okuyucusunun haber sitesi

Öcalan’dan HDP’ye ‘üçüncü yol’ önerisi

Asrın Hukuk Bürosu’ndan Abdullah Öcalan’ın HDP’ye yönelik yazdığı mektubun basına yansımasının ardından bugün yazılı bir açıklama yapıldı. Öcalan, HDP’ye ‘üçüncü yol’ önerdi.

Haber Merkezi

Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, dün İmralı’da bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’nın HDP’ye İstanbul seçimlerinde “tarafsızlık” çağrısı yaptığını ileri sürmüştü.

Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, İmralı’da Abdullah Öcalan’ın avukatlarına teslim ettiğini belirttiği mektubu basın mensuplarıyla paylaşmıştı.

Dün İmralı’da Öcalan’la görüşen Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, “Abdullah Öcalan’ın kendisinin iki avukatına el yazısıyla bir sayfalık açıklama vermiş olduğunu öğrendik” demişti.

Asrın Hukuk Bürosu’ndan bugün konu ile ilgili yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Müvekkilimiz Sayın Abdullah Öcalan ile İmralı Ada Cezaevi’nde 18.06.2019 tarihinde bir avukat görüşmesi gerçekleştirdik.

Sayın Öcalan diğer görüşmelerde olduğu gibi bu görüşmede birçok konuda değerlendirmeler yapmış ve görüşlerini paylaşmıştır. Bu konular genel olarak: açlık grevleri, Türk-Kürt ilişkileri, Kürt tarihi, kişiliği ve kültürü, Suriye ve Kuzey Suriye’deki durum ve olasılıklar, Demokratik Siyaset-Demokratik İttifak imkan ve yöntemleri, Türkiye’deki güncel siyaset ve olası gelişmelere dair olmuştur.

Sayın Öcalan güncel tartışmalar bağlamında demokrasi ittifakının ikilemlere taraf ve payanda yapılamaması gerektiğini belirtirken HDP’nin üçüncü yolu esas alarak bunu koruması gerektiğini ifade etmiştir. Bu iki kutuplu halin cumhuriyetin kurulmasından beri var olduğunu ve bu koşullarda bir demokrasi ittifakı ve üçüncü çizgi olarak HDP gibi bir partiyi kurmanın ve yürütmenin tehlikeli ve büyük bir cesaret işi olduğunu söylemiştir. Bir demokratik ittifak olarak HDP’nin cesaretle ve akılla katalizör gibi tüm siyasi yapıları demokratikleşmeye çağıracak demokratik müzakere ve çözüm siyaseti geliştirmesi gerektiğini paylaşmıştır. 

Sayın Öcalan HDP’de vücut bulan demokratik ittifak anlayışının güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmaması gerektiğini ifade ederken toplumsal uzlaşıyı kast ettiğini, kutuplaştırmaya, ikili duruma tuz biber olunmaması gerektiğini söylemiştir. Kutuplaşma siyasetinin hakaret söylemleri ve demagoji ile bir çatışma ve savaş siyaseti olduğunu, HDP’nin kendi yolunu koruması gerektiğini düşünmektedir. Bu hususların HDP ile görüşülmesini ve tartışılmasını söylemiş, bununla birlikte siyasi bir parti olarak HDP’nin çalışmalarını HDP’nin kendisinin yaptığını ve kararlarını da HDP’nin vereceğini belirtmiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.